Conference League: Ματσάρα στο «Ντε Κάιπ» όλα ανοιχτά για τη ρεβάνς! (Videos+Photos)

Conference League: Δύο ανατροπές έξι γκολ και ισοπαλία 3-3 για Φέγενορντ και Σλάβια Πράγας – Κακό αποτέλεσμα για το Ελληνικό ποδόσφαιρο.

Το ορεκτικό της προημιτελικής φάσης του Conference League, ήταν το λιγότερο χορταστικό! Η Φέγενορντ υποδέχτηκε τη Σλάβια Πράγας στο «Ντε Κάιπ». Δύο ομάδες που δεδομένα δεν έχουν το μυαλό τους στην άμυνα και το απέδειξαν ακόμη μια φορά.

Από το ζευγάρι αυτό θα προκύψει ο αντίπαλος για το νικητή του ΠΑΟΚ-Μαρσέιγ. Πέρα απ’ αυτό, το Ελληνικό ποδόσφαιρο δίνει «μάχη» με την Τσεχία για τη 15η θέση στο ranking, οπότε καλό είναι να μην παίρνουν βαθμούς.

Αυτό δεν έγινε όμως. Μετά από δύο ανατροπές σε ένα συναρπαστικό ματς, το 3-3 ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Που αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς και δίνει πολλές πιθανότητες πρόκρισης στους Τσέχους φυσικά.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό με τον Σινεστέρα που τελείωσε ιδανικά την αντεπίθεση της ομάδας του Ρότερνταμ.

Η ισοφάριση για τη Σλάβια Πράγας ήρθε με τον Ολαγίνκα στο 41’. Μια αμφισβητούμενη φάση, καθώς φαίνεται να υπάρχει οφσάιντ σε δύο περιπτώσεις. Γι’ αυτό κι ακολούθησε ένταση στο τέλος του πρώτου μέρους. Το γκολ πάντως μέτρησε κανονικά.

Οι Τσέχοι έκαναν την ανατροπή στο 67ο λεπτό, με τον Σορ να κάνει το 1-2 από κοντά, μετά από φάση διαρκείας και πίεση της Σλάβια.

Επτά λεπτά αργότερα, ο Σένεσι από στόπερ έγινε φορ και από κοντά έκανε το 2-2 για τη Φέγενορντ.

Οι Ολλανδοί έκαναν την ανατροπή και στο 86’ μπήκαν μπροστά στο σκορ. Ο Κοκτσού ήταν αυτός που έκανε το 3-2. Που έμοιαζε πως θα οδηγήσει τις δύο ομάδες μέχρι τη ρεβάνς.

Όμως η Σλάβια Πράγας είχε διαφορετική άποψη. Οι Τσέχοι πίεσαν και επιβραβεύτηκαν γι’ αυτό στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Τραορέ με γκολ που πέτυχε σε εκείνο το χρονικό σημείο, διαμόρφωσε το τελικό 3-3, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς.