ΑΕΚ-Βελέζ: «Περίπατο» η Έλφσμποργκ, περιμένει αντίπαλο

ΑΕΚ-Βελέζ: Η Έλφσμποργκ με συνολικό σκορ 9-0 (4-0 στο πρώτο και 5-0 στην ρεβάνς) προκρίθηκε στην επόμενη φάση του UEFA Europa Conference League κόντρα στην Μιλσάμι και περιμένει την ομάδα που θα προκριθεί από το ζευγάρι της «Ένωσης» με τους Βόσνιους.

Τυπική διαδικασία το παιχνίδι στην Μολδαβία από τα πρώτα λεπτά με την Έλφσμποργκ να προηγείται στο δεκάλεπτο 0-2. Ο Εντιονέ στο 5' μετά από πάσα του Χόλστ έκανε το 1-0 και τρία λεπτά αργότερα ο Φρικ μετά από ατομική προσπάθεια διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του!

O Εντιονέ στο 25' βγήκε σε θέση τετ-α-τετ σπάζοντας την γραμμή του οφσάιντ των Μολδαβών (εξαιρετική κάθετη του Αλμ) και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 0-3.

Δύο από τις αλλαγές του συνδυάστηκαν στο 57' και ο Λοβ έκανε το 0-4 σαν σε προπόνηση. Ρόμερ και Χόλστ (60' και 61' αντίστοιχα) έχασαν ευκαιρία και για ένα πέμπτο γκολ! Αυτό ήρθε στο 64' με κεφαλιά του Εντιονέ μετά από εκτέλεση φαουλ του Μακ Βέι.

Μιλσάμι: Μπούγκα, Αρχίρι(85' Aντόνιουτς), Ζαπορογιάν, Ράκου, Ντεντόφ(77' Χίμπ), Ζουτζαβίτσι, Λαμπάρσκι, Πίσλα, Γκινσάρι, Ιστράτι, Ναγιάρ(75' Πούντους)

Ελφσμποργκ: Ρόνινγκ, Mακ Βέι, Βαϊσάνεν, Τζάρκε, Στραντ(31' Zαντέν), Χάλστ, Ρόμερ, Όκελς(46' Όντρεγκα), Αλμ(46' Κασέμ), Φρικ(46' Λόβ), Εντιονέ(68' Σόντερμπεργκ)