Champions League: Στους ομίλους οι Μπενφίκα, Βικτόρια Πλζεν και Μακάμπι Χάιφα
screenshot

Σφραγίστηκαν τα τρία πρώτα εισιτήρια για τους ομίλους του Champions League από τα πλέι οφ.

Έκλεισαν τα πρώτα εισιτήρια για τους ομίλους του Champions League από τα προκριματικά.

Η Μπενφίκα ήταν σαρωτική κόντρα στη Ντιναμό Κιέβου, καθώς μετά τη νίκη με 2-0 στο πρώτο ματς, επιβλήθηκε με 3-0 από το πρώτο ημίχρονο της ρεβάνς. Ο Οταμέντι άνοιξε το σκορ στο 27’, ο Ράφα Σίλβα έγραψε το 2-0 στο 40’ και στο 43’ ο Νέρες «καθάρισε» τη νίκη και την πρόκριση για το 3-0.

Στην Τσεχία, η Βικτόρια Πλζεν επικράτησε 2-1 της Καραμπάγκ με ανατροπή, κλείνοντας θέση στους ομίλους, μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα. Ο Όζομπιτς στο 38’ άνοιξε το γκολ για τους Αζέρους με τρομερό γκολ, αλλά οι Τσέχοι αντέδρασαν και στο 58’ ο Κόπιτς ισοφάρισε σε 1-1 και ο Κλίμεντ στο 73’ πέτυχε το τελικό 2-1.

Το πιο συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στο Βελιγράδι, όπου Ερυθρός Αστέρας και Μακάμπι Χάιφα αναδείχτηκαν ισόπαλοι 2-2. Οι Ισραηλινοί πήραν το εισιτήριο για τη φάση των ομίλων λόγω της νίκης τους με 3-2 στο πρώτο ματς, αλλά και την επιστροφή τους στο ματς.

Οι Σέρβοι προηγήθηκαν 2-0 με τα γκολ των Πέσιτς στο 27’ και Ίβανιτς στο 43’. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Χαζίζα αστόχησε σε πέναλτι, αλλά ο Σούντγκρεν εξιλεώθηκε για το λάθος του στο πρώτο γκολ και μείωσε σε 2-1.

Στο δεύτερο μέρος το ματς έγινε ροντέο, με τον Πάνκοφ να γίνεται μοιραίος για τον Ερυθρό Αστέρα στο 90’, όταν η μπάλα κόντραρε πάνω του από εκτέλεση φάουλ και κατέληξε στα δίχτυα, για το 2-2 της Μακάμπι.

H ομάδα που απέκλεισε από τη διοργάνωση τον Ολυμπιακό, κάνει το ίδιο με τους «ερυθρόλευκους» της Σερβίας και επιστρέφει στους ομίλους μετά από 12 χρόνια.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στις ρεβάνς για τα πλέι οφ του Champions League (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):

Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)-Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) 2-1 (0-0)
(58΄ Κόπιτς, 72΄ Κλίμεντ - 38΄ Όζομπιτς)

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) 2-2 (2-3)
(27΄ Πέσιτς, 43΄ Ίβανιτς - 45+4΄ Σούντγκρεν, 90΄αυτ. Πάβκοβ)

Μπενφίκα (Πορτογαλία)-Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία) 3-0 (2-0)