Σαρώνουν τα μετάλλια οι Έλληνες αθλητές στους Παραολυμπιακούς του Ρίο

Ένα ασημένιο και δύο χάλκινα προστέθηκαν στην ελληνική συλλογή  που απαριθμεί μέχρι στιγμής οκτώ μετάλλια και συνεχίζει με τη στήριξη του ΟΠΑΠ

«Ασημένιος» ο Τριανταφύλλου στην σπάθη- «Χάλκινοι» η Κοροκίδα στη σφαίρα και οι Πολυχρονίδης, Πανανός και Ντέντα στο μπότσια

Σαρώνουν τα μετάλλια οι Έλληνες αθλητές στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Με τις εντυπωσιακές επιδόσεις τους έχουν ανέβει ήδη οκτώ φορές στο βάθρο και, με τη στήριξη του ΟΠΑΠ, μεγάλου χορηγού της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής, υπόσχονται ακόμη περισσότερες διακρίσεις.
Στην ελληνική συλλογή προστέθηκαν χθες ακόμη τρία μετάλλια. Ένα ασημένιο στην σπάθη από τον Πάνο Τριανταφύλλου και δύο χάλκινα στη σφαίρα, από τη Δήμητρα Κοροκίδα, και στο μπότσια από τους Γρηγόρη Πολυχρονίδη, Νίκο Πανανό και Άννα Ντέντα.

«Ασημένιος» ο Τριανταφύλλου στην σπάθη

Ο Πάνος Τριανταφύλλου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στη σπάθη κατηγορίας Β`. Ο Έλληνας αθλητής ήρθε 15-7 στον τελικό με τον Ουκρανό Ντάτσκο και βρέθηκε στην δεύτερη θέση. Ο Τριανταφύλλου στα προκριματικά σημείωσε τέσσερις νίκες. Νίκησε κατά σειρά 5-3 τον Πολωνό Κάστρο, 5-1 τον Καναδό Μέινβιλ, 5-4 τον Γερμανό Τσεμά και 5-1 τον Κινέζο Φενγκ. Στα προημιτελικά ξεπέρασε εύκολα τα εμπόδια του Καναδού Μέινβιλ με 15-6, ενώ στα ημιτελικά καρδιοχτύπησε απέναντι στον Πολωνό Πλούτα τον οποίο όμως τον νίκησε με 15-14.

Στο πόντιουμ των νικητών και πάλι το μπότσια με τα ζευγάρια BC3

Νωρίτερα, η ομάδα ζευγαριών BC3 του μπότσια ανέβαινε για 2η συνεχή διοργάνωση στο πόντιουμ των νικητών. Οι Γρηγόρης Πολυχρονίδης, Νίκος Πανανός και Άννα Ντέντα, στον «μικρό» τελικό του αγωνίσματος νίκησαν 8-1 την Σινγκαπούρη και πανηγύρισαν την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου. Αυτό είναι το δεύτερο σερί μετάλλιο για τα ζευγάρια BC3 σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, αφού το 2012 οι Πολυχρονίδης, Πανανός και Μαρία Ελένη Κορδαλή είχαν βρεθεί στην κορυφή του αγωνίσματος. Τα σετ (πρώτη η ελληνική ομάδα): 3-0, 0-1, 2-0, 3-0.

«Χάλκινη» η Κοροκίδα στη σφαίρα

Στο βάθρο των παραολυμπιανικών ανέβηκε και η Δήμητρα Κοροκίδα. Η Ελληνίδα αθλήτρια, σχεδόν 10 μήνες μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα, με καλύτερη βολή στα 4 μέτρα 28 εκατοστά, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη σφαίρα κατηγορίας F53 των 15ων Παραολυμπιακών Αγώνων Ρίο 2016. Οι βολές της Κοροκίδα ήταν 4.17, 4.27, 4.28, 3.83, 4.10 και 4.22 μέτρα.

Τα πρώτα πέντε μετάλλια για την Ελλάδα

Οι επιτυχίες της ελληνικής αποστολής ήρθαν με το «καλημέρα» στους Παραολυμπιακούς του Ρίο. Ο Θανάσης Κωνσταντινίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σφαιροβολία της κατηγορίας F32, καταρρίπτοντας τρεις φορές το παγκόσμιο ρεκόρ, ενώ ο Δημήτρης Ζησίδης ήταν «χάλκινος» στην ίδια κατηγορία. Ο Δημήτρης Σενικίδης στη σφαιροβολία F20 πήρε το ασημένιο μετάλλιο. Το δεύτερο χρυσό για την Ελλάδα ήρθε από το Μανώλη Στεφανουδάκη, ο οποίος διακρίθηκε στον ακοντισμό της κατηγορίας F53/54. Επίσης, ο Δημήτρης Μπακοχρήστος, αν και προέρχεται από σοβαρό τραυματισμό, πήρε το χάλκινο μετάλλιο στην άρση βαρών στον τελικό των 54 κιλών.

Οι Μαξ Φερστάπεν και Σέρτζιο Πέρεζ σε αγώνα ταχύτητας στην... άμμο
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου
Δωρεάν ταξίδια* αξίας 1.000 ευρώ στο opaponline.gr – Έως την Κυριακή οι συμμετοχές
Κύπελλο Ελλάδας: Άναψε «πράσινο» για τελικό με κόσμο ο Αχιλλέας Μπέος - Διαφωνία για τον αριθμό