Με τρέλα, Μακέντα και 4000 πιστούς έμεινε όρθιος και στην Τρίπολη

Τελικό σκόρ 1-1. Έναν πόντο πήρε ο Παναθηναϊκός, αλλά μοιάζει σαν να πήρε τρεις πριν από λίγο στην Τρίπολη.

Το «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» μετατράπηκε σε Λεωφόρο από 4000 κόσμο, που έκανε τους παίκτες να νοιώθουν, ότι παίζουν στην έδρα τους. Στο γήπεδο η ομάδα δεν ήταν τόσο καλή, όπως σε άλλα παιχνίδια. Εκανε δύο ίδια άσχημα πρώτα πεντάλεπτα στα δύο ημίχρονα. Στο πρώτο το γλίτωσε το γκολ, λόγω Διούδη, στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ο Μανιάς από κοντά άνοιξε το σκορ, αν και ο Διούδης αρχικά απέκρουσε το σουτ του Κυριακόπουλου.

Ο Παναθηναϊκός φαινόταν, ότι είναι στο καναβάτσο. Ο Δώνης, που άρχισε με 3-5-2 και μετά την αναγκαστική αλλαγή του Στάικου έπαιξε με 3-4-3, μόλις έγινε το 1-0 απέσυρε τον Πούγγουρα και έβαλε τον Τζανδάρη μετατρέποντας την τακτική σε 4-3-3. Η ομάδα δεν μπόρεσε να αντιδράσει, αλλά τουλάχιστον γλίτωσε το δεύτερο γκολ , λόγω άλλων δύο επεμβάσεων του Διούδη. Όταν μπήκε ο Καμπετσής στο παιχνίδι δίπλα στον Μακέντα, το έβλεπες, ότι ήταν θέμα χρόνου να έρθει το γκολ. Πήρε και περισσότερες πρωτοβουλίες ο Χατζηγιοβάνης, που βρήκε χώρους. Στο 85 ο Καμπετσής είχε ευκαιρία και στο 90 είχε δοκάρι. Τα γκολ «ψηνόταν» και ήρθε στις καθυστερήσεις. Ο Χατζηγιοβάνης ανατράπηκε, το πέναλτι δόθηκε και ο Μακέντα ευστόχησε. Στο ίδιο λεπτό, στην ίδια εστία πέρυσι ο Παναθηναϊκός δέχθηκε ένα γκολ και έχασε ένα ματς από τον Αστέρα, που δεν εδικαιούτο να χάσει. Φέτος πήρε έναν πόντο, που βάση ευκαιριών ίσως δεν τον εδικαιούτο. Ετσι είναι η μπάλα.

Το σημαντικό είναι, ότι και στην Τρίπολη η ομάδα έμεινε όρθια και στην κακή της ημέρα. Τα παιδιά έβγαλαν αντίδραση και αρνήθηκαν να χάσουν. Για αυτό και στο τέλος 4000 πιστοί τους αποθέωσαν, όπως και τον «στρατηγό» Δώνη και θα συνεχίσει όλος ο κόσμος να είναι στο πλευρό τους. Διότι σε κάθε ματς κάνουν κατάθεση ψυχής και ανατρέπουν σε βάρος τους σκορ. Με τα Γιάννενα πήραν τη νίκη και χθες την ισοπαλία.

*Πολύ σωστά ο Δώνης στο τέλος στη συνέντευξη Τύπου στάθηκε στο ότι το παιχνίδι με τον Αστέρα είναι ένα μάθημα, για να αντιδράσουν καλύτερα οι παίκτες στα ερχόμενα δύσκολα παιχνίδια. Διότι αν παίξουν έτσι στα επόμενα ματς θα χάσουν.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Προπονήθηκαν Γκατσίνοβιτς, Στάνκοβιτς, πριν το ντέρμπι κορυφής στη Super League
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 1 της σειράς των playoffs της Euroleague
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Μάικ γύρισε σπίτι του…
Ρομπίνιο: Συμπλήρωσε ένα μήνα στη φυλακή - Από την απομόνωση σε κελί 8 τ.μ.