Ολυμπιακοί Αγώνες: Η Αλεσάντρα Περίλι έγραψε... Ιστορία για το Σαν Μαρίνο

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το αργυρό μετάλλιο της Αλεσάντρα Περίλι στην σκοποβολή, πέρασε στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, καθώς ο Άγιος Μαρίνος έγινε η μικρότερη χώρα του κόσμου που αθλητής της κατέκτησε μετάλλιο στο κορυφαίο αθλητικό γεγονός.

Η 33χρονη πρωταθλήτρια από τον Άγιο Μαρίνο, που βρίσκεται στην κεντρική Ιταλία, «έγραψε» την χώρα της στα... βιβλία της κορυφαίας διοργάνωσης, καθώς η με πληθυσμό μόλις 34.000 κατοίκους είναι η μικρότερη χώρα που κατακτά μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Μάλιστα πριν από εννέα χρόνια στην διοργάνωση του Λονδίνου, η τότε 24χρονη σκοπεύτρια, Αλεσάντρα Περίλι κατέλαβε την 4η θέση στο αγώνισμα, χάνοντας την ευκαιρία να το πετύχει τότε αυτό το ρεκόρ.

«Είμαι πολύ υπερήφανη, γιατί εργάσθηκα πολύ σκληρά για να έλθει αυτή η επιτυχία. Είμαστε μία μικρή χώρα, αλλά πολύ υπερήφανοι», δήλωσε φανερά ικανοποιημένη η Περίλι.

Ο Άγιος Μαρίνος, συμμετέχει στους Ολυμπιακούς Αγώνες από την διοργάνωση του 1960, που φιλοξενήθηκε στην Ρώμη και μετά.

Πριν από το μετάλλιο της, η μικρότερη χώρα με παρουσία στο βάθρο των Ολυμπιακών Αγώνων, ήταν οι Βερμούδες, με 70.000 κατοίκους, που κατέκτησαν το πρώτο τους χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες, την περασμένη Τρίτη, μετά την επικράτηση της Φλόρα Ντάφι στο τρίαθλο στο Τόκιο.

Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης