Πήρε το ντέρμπι ο Πάμισος, 1-0 τη Σπάρτη

Ο Πάμισος ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με την Σπάρτη, καθώς κατόρθωσε να επιβληθεί της πρωταθλήτριας Λακωνίας με 1-0 και να την... προσπεράσει στη βαθμολογική μάχη για την κατάκτηση του εισιτηρίου της ανόδου στη Γ' Εθνική.

Μάλιστα, η ομάδα της Μεσσηνίας αγωνίστηκε από το 30ό λεπτό με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κωτσάκη, γεγονός που δίνει ακόμη μεγαλύτερη αξία στην επικράτησή της, καθώς η Σπάρτη ήταν και παραμένει το μεγάλο φαβορί για την εξασφάλιση της πρώτης θέσης.

Το γκολ που έκρινε και το τελικό αποτέλεσμα το πέτυχε ο Χ. Τρίψας στο 80ό λεπτό της αναμέτρησης.

Το ματς ήταν επεισοδιακό, ενώ διεξήχθη παρουσία 600 οπαδών, εκ των οποίων οι 100 ήταν οπαδοί της Σπάρτης που ταξίδεψν από τη Λακωνία για να στηρίξουν την αγαπημένη τους ομάδα.

Η Σπάρτη διατήρησε στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου με άνεση το μηδέν στην άμυνα, καθώς μόνο στα πρώτα λεπτά πιέστηκε από τους γηπεδούχους, οι οποίοι και δημιούργησαν κλασσική ευκαιρία για γκολ στο 20' με κεφαλιά του Τρίψα, την οποία εξουδετέρωσε ο Γαρώζης, γκολκίπερ της Σπάρτης.

Τα αίματα άναψαν για τα καλά στο 30' λόγω της αποβολής του Κωτσάκη από το διαιτητή Αντωνίου, ο οποίος απείλησε με αποχώρηση, ενώ απέβαλε κατά τη διάρκεια τη έντασης τον τεχνικό του Πάμισου, Σπύρο Τσίκινη.

Με τις φάσεις λιγοστές μπροστά στις δύο εστίες κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο, μέχρι το σημείο που ο Πάμισος έκανε το μπαμ και με βολέ του Χ. Τρίψα κατόρθωσε να πάρει το τρίποντο. Η Σπάρτη έμεινε με δέκα παίκτες στο 86ο λεπτό λόγω αποβολής του Πρασσά με δεύτερη κίτρινη.

Πηγή: dokari.gr

NBA: «Έσπασαν» το Μιλγουόκι οι Πέισερς - Διέλυσαν τους Μπακς και έκαναν το 1-1
ΑΕΚ: Ανοίγει τις πύλες του το Μουσείο Ιστορίας | Τα ωράρια λειτουργίας κι οι τιμές των εισιτηρίων
Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό
Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!