Θύελλα Φιλώτα-Ναυπακτιακός Αστέρας 4-5 πέν. (0-0 κ.α., παρ.)

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στο ΠΕΑΚΙ, με τον Ναυπακτιακό Αστέρα να επικρατεί στα πέναλτι 5-4 της Θύελλας Φιλώτα και να προκρίνεται στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ερασιτεχνών.

Το παιχνίδι στην κανονική του διάρκεια και την παράταση έληξε χωρίς τέρματα με την ομάδα της Ναυπάκτου να αποδεικνύεται πιο ψύχραιμη και πιο εύστοχη στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι. Τον αγώνα παρακολούθησαν περίπου 400 φίλαθλοι εκ των οποίων οι 300 από την Φλώρινα  και η πλειοψηφία από το χωριό Φιλώτα.

Η Θύελλα είχε καλύτερη εικόνα στον αγώνα, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει και στο 54’ ακυρώθηκε γκολ με κεφαλιά του Μαργιορίδη ως οφσάιντ. Το 0-0 δεν άλλαξε ούτε στην παράταση.

Τα πέναλτι  για τον Φιλώτα ευστόχησαν οι Μαρκόπουλος , Ζηνόβιος, Σιδηρόπουλος Γ. και Μπαμπάρης  ενώ αστόχησε ο Ιωαννίδης έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ανδρεόπουλου. Οι παίκτες του Ναυπακτιακού που ευστόχησαν ήταν οι Καζανάς, Θεοχάρης, Ζαχαρόπουλος, Καραγιάννης και Καρτσακλής.

Θύελλα Φιλώτα: Κοντογουλίδης, Γιορετζίδης, Δρούντος, Σιδηρόπουλος Γ., Μπάμπαρης, Μαργιορίδης, Ηλιάδη (67’ Ιωαννίδης), Ανδρεάδης, Σιδηρόπουλος Χ. (80’ Ντε Σόουζα), Ζηνόβιος, Μαρκόπουλος

Ναυπακτιακός Αστέρας: Ανδρεόπουλος, Καζανάς, Ερίνα Ντο (46’ Μπράνης), Θεοχάρης, Ζαχαρόπουλος, Θανάσιος, Καραγιάννης, Μυτιαμνής (70’ Καρτσακλής), Ψυχογιός, Μικελάτος, Σταυρόπουλος (100’ Αδραχτάς)