ΕΠΣ Ημαθίας: Κυπελλούχος η ΑΕ Καψόχωρας

Στην ΑΕ Καψόχωρας κατέληξε το Κύπελλο Ημαθίας 2014, καθώς επικράτησε στον τελικό 2-1 του ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας.

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα καλό και στο Δημοτικό Στάδιο Βέροιας βρέθηκαν περίπου 400 φίλοι του ποδοσφαίρου. Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που προηγήθηκε στο 8ο μόλις λεπτό, με κοντινό πλασέ του Αθανάσιου Κίτσα, για το 1-0. Ως το τέλος του ημιχρόνου, η ομάδα του Σάκη Παγγούρα είχε τρεις ακόμη καλές στιγμές στο πρώτο μέρος για να διπλασιάσει τα τέρματά της.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καψόχωρα μπήκε πιο δυνατά και στο 55’ ισοφάρισαν σε 1-1 με ωραίο σουτ του Γρηγοριάδη από το ύψος της περιοχής.

Στο τελευταίο 20λεπτο ο ΠΑΟΚ πίεσε για το νικητήριο γκολ χωρίς ωστόσο να κάνει τη μεγάλη φάση, ενώ η Καψόχωρα πρόσεξε περισσότερο τα νώτα της και «χτύπησε» στις αντεπιθέσεις.

Σε μια από αυτές κέρδισε το κόρνερ από το οποίο προήλθε το νικητήριο γκολ στο 85’. Ο Κωστόπουλος πρόλαβε την έξοδο του Χ. Κίτσα και με κεφαλιά έκανε το 1-2, δίνοντας την κούπα στους «κιτρινόμαυρους». Ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας είχε μια καλή στιγμή να ισοφαρίσει στο 90’, αλλά ο Καρασαββίδης απέκρουσε σωτήρια.

Διαιτητές ήταν οι Καραγκιζόπουλος, Παρασίου και Καρυπίδης.

ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ: Κίτσας Χαρ. (90’ Βρετός), Κίτσας Λ., Λαδάς (67’ Κίτσας Κ.), Μπουκλάς, Κίτσας Θ., Ζωγράφος, Κίτσας Γ., Κίτσας Π., Πατατούκας, Τζέπης (77’ Βρετός Κυρ.), Νουσιόπουλος

ΑΕ ΚΑΨΟΧΩΡΑΣ: Καρασαββίδης, Μόσχος, Διτσόλας, Μαγκανάρης, Παπαδόπουλος, Σταμούλης, Κωτούλας (40’ Πιπιλιάρης), Βλάχος (90’ Σωτηρόπουλος), Κωστόπουλος, Χαλβατζής, Γρηγοριάδης (75’ Νοτόπουλος)

Πηγή: kerkidasport.gr