Τρέξιμο σε κάθε ευκαιρία

Πρώτοι αγώνες στην ημιτελική φάση των πλέι-οφ της Α1, σε επιθετικό οίστρο ο Παναθηναϊκός, προσιτό το Over πόντων στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ, μπορεί την τιμητική ήττα ο Προμηθέας από τον Ολυμπιακό.

Στις 18:00 ο Ολυμπιακός υποδέχεται στο ΣΕΦ την έκπληξη της φετινής Α1, τον Προμηθέα Πατρών, οι Αχαιοί τερμάτισαν στην τρίτη θέση της κανονικής περιόδου και στον πρώτο γύρο των πλέι-οφ ξεπέρασαν το εμπόδιο του Λαυρίου με 2-0 νίκες. Ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 επί της Κύμης αλλά με αρκετές δυσκολίες, ειδικά στο πρώτο ματς στο ΣΕΦ χρειάστηκε την τύχη για να επικρατήσει με 78-75. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν και στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί μεν με 104-69, ωστόσο στο πρώτο ημίχρονο που ο Προμηθέας είχε τις βασικές του επιλογές, το σκορ ήταν 48-47. Εκτίμηση είναι πως ο Προμηθέας μπορεί να προβάλει αντίσταση για κάποιο χρονικό διάστημα και να κρατήσει χαμηλά το εύρος της ήττας του, το line πόντων είναι τοποθετημένο στους 22,5, σε τιμή 1,75 στον ΟΠΑΠ.

Στις 20:00 στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός φιλοξενεί τον φορμαρισμένο ΠΑΟΚ, που με 2-0 νίκες ξεπέρασε το εμπόδιο της κυπελλούχου Ελλάδας ΑΕΚ. Οι Πράσινοι του Τσάβι Πασκουάλ βρίσκονται σε πολύ καλή επιθετική φόρμα μετά τον αποκλεισμό από το Final-4, ανεβάζουν πολύ το σκοράρισμά τους και τρέχουν σε κάθε ευκαιρία. Ενδεικτικό το 115-85 επί της ΑΕΚ για την κανονική περίοδο αλλά και οι δύο νίκες επί του Κολοσσού Ρόδου στον πρώτο γύρο των πλέι-οφ (96-65, 87-69), Ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του τήρησε την απόλυτη φετινή παράδοση με την ΑΕΚ, δύο νίκες με σκορ 78-74 και 93-88. Μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό του Παναθηναϊκού, το Over είναι τοποθετημένο στους 159,5 πόντους και μπορεί να ξεπεραστεί, σε τιμή 1,75 στον ΟΠΑΠ.