Κολοσσός-Προμηθέας 71-95: Τρίτος στο Super Cup με «βομβαρδισμό» τριπόντων

Ο Προμηθέας κατέκτησε την τρίτη θέση στο Super Cup 2022, επικρατώντας με 95-71 του Κολοσσού Ρόδου.

Αποστολή στη Ρόδο

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 10 πόντους στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά στη συνέχεια πίεσε στην άμυνα, «έτρεξε» το γήπεδο παίρνοντας 22 πόντους από αιφνιδιασμούς συνολικά στο ματς, ενώ παράλληλα είχε εξαιρετικά ποσοστά από μακριά (12/25 τρίποντα), με αποτέλεσμα να προσπεράσει, να πάρει διαφορά και να φτάσει εύκολα στην τελική επικράτηση.

Κορυφαίος για τον Προμηθέα ήταν ο Γιανγκ με 23 πόντους (5/7 τρίποντα), ενώ ο Κόντιτ είχε 13 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από τον Κολοσσό ξεχώρισε και πάλι ο Σταρκς με 21 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Κολοσσός Ρόδου έχοντας και τη στήριξη αρκετών φιλάθλων του από το νησί ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση. Προηγήθηκε με 10-0 στα πρώτα λεπτά και εν συνεχεία με 17-9 στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με τον Μάκη Γιατρά να... ακούγεται σε ολόκληρο το κλειστό, οι παίκτες του Προμηθέα σοβαρεύτηκαν στην άμυνα και βρήκαν λύσεις στην επίθεση. Έτρεξαν ένα σερί 10-0, προσπέρασαν και εν τέλει έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +3 (20-23). Στη δεύτερη περίοδο συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και εδραίωσαν το προβάδισμά τους με τη λήξη του ημιχρόνου (32-44).

Η τρίτη περίοδος έκρινε οριστικά το τελικό αποτέλεσμα. Ο Προμηθέας αύξησε την πίεση αμυντικά, έτρεξε αποτελεσματικά στο transition και πέτυχε μεγάλα μακρινά σουτ, φέρνοντας τη διαφορά στους 20+ πόντους. Έτσι, η ομάδα της Πάτρας επικράτησε εύκολα, καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση στο Super Cup 2022.

Πάντως, οι γηπεδούχοι είχαν αρκετά παράπονα από τη διαιτητική τριάδα των Τσαρούχα, Κάρδαρη και Ζαχαρή, με την πρώτη διαιτητή να αποβάλει μάλιστα και φίλαθλο.

Δεκάλεπτα: 20-23, 32-44, 48-68, 71-95

Δείτε τα στατιστικά:

Super League 2: Ισοπαλία… θρίλερ στο ΠΑΟΚ Β’ - Ηρακλής | Η βαθμολογία
Άρσεναλ: Επικό fail οπαδών της - Πήγαν σε ξενοδοχείο να ενοχλήσουν τη Σίτι αλλά έλειπε η αποστολή
Τελικός Conference League, Ολυμπιακός – Φιορεντίνα: «Αν σκοράρω δεν θα πανηγυρίσω», είπε ο Γιόβετιτς
Ολυμπιακός - Φιορεντίνα: Δρακόντια μέτρα στην OPAP Arena - Πώς θα μετακινηθούν οι φίλαθλοι