Ερυθρός Αστέρας-Παρτιζάν: Χάος ξανά στο Βελιγράδι - Eπίθεση σε διαιτητή και εκκένωση γηπέδου (vid)
Twitter - video

Ένταση στο «Aleksandar Nikolic Hall» κατά το καθοριστικό Game 5 που θα κρίνει τον Πρωταθλητή και το εισιτήριο για την Euroleague.

Για μια ακόμα φορά η σειρά των τελικών ανάμεσα σε Ερυθρό Αστέρα και Παρτιζάν δεν εξελίχθηκε ομαλά.

Όπως αναφέρουν τα σερβικά ΜΜΕ, έναν εκ των διαιτητών δέχθηκε επίθεση την ώρα που πήγαινε προς τα αποδυτήρια στη διάρκεια της ανάπαυλας για το ημίχρονο.

Το αποτέλεσμα ήταν να υπάρξει μεγάλη ένταση και να καθυστερήσει για αρκετή ώρα η έναρξη του β' ημιχρόνου, ενώ άδειασαν οι θέσεις γύρω από τη φυσούνα, προκειμένου να συνεχιστεί κανονικά το παιχνίδι.

Μετά από μόλις 3 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, οι διαιτητές διέκοψαν ξανά το ματς (με το σκορ στο 39-39) και πήραν τις ομάδες στα αποδυτήρια, λόγω ρίψης αντικειμένων από τους φιλάθλους του Ερυθρού Αστέρα.

Μάλιστα για να επαναρχίσει το παιχνίδι οι διαιτητές ζήτησαν την εκκένωση του γηπέδου.