Yπέταξε την ΤΣΣΚΑ στον έβδομο τελικό και στέφθηκε πρωταθλήτρια VTB League η Ζενίτ!
Twitter/Zenit Basketball

Στην κορυφή της VTB League για πρώτη φορά στην ιστορία της ανέβηκε η Ζενίτ «εκθρονίζοντας» την προκάτοχο του τίτλου, ΤΣΣΚΑ με 81-75 στον έβδομο τελικό

Ιστορία έγραψε το απόγευμα της Κυριακής (5/6) η Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης, κατακτώντας για πρώτη φορά στην ιστορία της το πρωτάθλημα της VTB League.

Oι φιλοξενούμενοι στον τελικό των τελικών και μετά από μία συναρπαστική σειρά με την ΤΣΣΚΑ κατάφεραν να ανέβουν στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου επικρατώντας με 75-81.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε ισορροπημένα για τις δυο ομάδες με την ομάδα του Πασκουάλ να είναι ελάχιστα καλύτερη. Το δεύτερο ημίχρονο έκανε τους φιλοξενούμενους να πεισμώσουν περισσότερο και με ένα εκπηκτικό τέταρτο δεκάλεπτο η Ζενίτ πέτυχε την πολυπόθητη νίκη με 75-81.

Μάλιστα, περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, ο Καταλανός κόουτς, Τσάβι Πασκουάλ ήταν έξαλλος με τους διαιτητές, διαμαρτυρήθηκε πολύ έντονα, με αποτέλεσμα να δεχθεί δύο σερί τεχνικές ποινές και να αποβληθεί!

Κορυφαίος για τη Ζενίτ ήταν ο Μίκι με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Λόιντ να είχε 15π. και τον Πόιθρες 13π.

Από την ΤΣΣΚΑ, ο Μιλουτίνοφ έκανε ακόμη ένα νταμπλ-νταμπλ με 16π. και 15 ριμπάουντ, με τον Γουέιρ να είχε 14π.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 42-44, 62-56, 75-81