Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 60-55: Επικράτησε στο «θρίλερ» με πρωταγωνίστρια την Ριντ

Αλώβητος βγήκε από τη «μάχη» με τον ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας δύσκολα με σκορ 60-55

Η Ριντ ευστόχησε 10" πριν το τέλος και με το 4/4 στις βολές κατάφερε να χαρίσει τη νίκη στις «πράσινες».

Με αυτή τη νίκη ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στο 13-2 παραμένοντας στη 2η θέση, ενώ ο ΠΑΟΚ πήγε στο 6-10 παραμένοντας προσωρινά στην 4η θέση.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός μπήκε νευρικά στο πρώτο δεκάλεπτο για το 6-11 του ΠΑΟΚ. Ωστόσο, οι γηπεδούχες με τη Φιτζέραλντ και την Ζιάκα προσπέρασαν με 12-11 στο 10ο λεπτό.

Η εικόνα δεν άλλαξε πολύ στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον «Δικέφαλο» να ξεκινάει καλύτερα. Οι γυναίκες της Ελένης Καπογιάννη έπαιξαν καλύτερη άμυνα πάνω στη Χόλιβεϊ που ήταν ο μεγαλύτερος κίνδυνος μέχρι τότε για την «πράσινη» άμυνα και διαμορφώθηκε το 22-27 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος Ριντ και Χόλιβεϊ συνέχισαν να ηγούνται επιθετικά των ομάδων τους. Η Φιτζέραλντ έβαλε την ομάδα της μπροστά για πρώτη φορά στην τρίτη περίοδο, που έληξε όμως στο 39-40.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τελευταίο λεπτό. Η πρωταγωνίστρια των «ασπρόμαυρων», Χόλιβεϊ σημείωσε το 56-55. Ωστόσο, η Ριντ έκλεψε την μπάλα και με σερί βολές στη συνέχεια έγραψε το τελικό 60-55.

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 22-27, 39-40, 60-55

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα.

Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ