Φουενλαμπράδα-ΑΕΚ 82-90: Διπλό με την «υπογραφή» του Χάντερ (photos)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βινσέντ Χάντερ που ήταν ασταμάτητος η ΑΕΚ επικράτησε με 90-82 της Φουενλαμπράδα στην Ισπανία για την 12η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Σε... περίπατο μετέτρεψε η ΑΕΚ τη δοκιμασία της επί ισπανικού εδάφους. Η Ένωση επικράτησε άνετα με 90-82 της Φουενλαμπράδα, για την 12η αγωνιστική του Basketball Champions League, αυξάνοντας σε 10-2 το ρεκόρ της στον Γ' όμιλο και παραμένοντας στην κορυφή της κατάταξης (υπερτερεί στην ισοβαθμία με την Χάποελ Ιερουσαλήμ). Στον αντίποδα, οι Ισπανοί υποχώρησαν σε 3-9.

Με την έναρξη της αναμέτρησης η ΑΕΚ προηγήθηκε 4-0, με τέσσερις πόντους του Βινς Χάντερ. Ο ίδιος με κάρφωμα έκανε το 6-0, στο 2’ και οι Τσαλμπούρης, Θίοντορ με δίποντα ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (10-0). Ο Χάντερ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 12-0. Στο 5’. Με επιμέρους σκορ 14-13, η ΑΕΚ κράτησε το υπέρ της προβάδισμα (26-13) με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Ο Ματσιούλις με δίποντο έκανε το 28-16, στο 11’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 6-0 και μείωσαν (28-22), στο 13’. Ο Χάντερ με τρεις συνεχόμενους πόντους έκανε το 31-22, στο 13’ και ο Σάκοτα με δύο συνεχόμενα δίποντα το 35-26, στο 15’. Με επιμέρους σκορ 11-7, η «Βασίλισσα» πήγε με προβάδισμα +13 (46-33), στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης η ΑΕΚ «έτρεξε» σερί 9-0 (55-33). Ο Σαντ Ρος με δίποντο έκανε το 61-37, στο 25’. Με επιμέρους σκορ 15-8, η Φουενλαμπράδα μείωσε (69-52), στο 30’.

Ο Γκρίφιν με δίποντο έκανε το 72-54, στο 31’ και ο ίδιος με νέο δίποντο το 76-59, στο 34’. Ο Θίοντορ με γκολ – φάουλ και ο Σάκοτα με μια εύστοχη βολή έκαναν το 83-66, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε και ο Σάκοτα με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 90-82.

Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης