Basketball Champions League: Απέδρασε με… δώρο για τον ΠΑΟΚ η Τενερίφη!

Η Τενερίφη λύγισε στην παράταση Βόννη με 99-92 (82-82κ.α.) κι έκανε… δώρο στον ΠΑΟΚ στην πρώτη ημέρα της 8ης αγωνιστικής στο Basketball Champions League.

Ο Σέμπας Σάιθ είχε 0/1 τρίποντο στα πρώτα εφτά ματς της ισπανικής ομάδας στη διοργάνωση αλλά σημείωσε 3/4 στη Γερμανία και με 19 πόντους συνέβαλε τα μέγιστα ώστε οι φιλοξενούμενοι να φύγουν με το «διπλό». Μάλιστα, η Τενερίφη το έπραξε χωρίς τον Θαντ ΜακΦάντεν, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας (διάστρεμμα) μόλις στο 4ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ έχει λοιπόν τη μεγάλη ευκαιρία σε περίπτωση νίκης να ξεφύγει με δύο νίκες από τη Βόννη, η οποία να θυμίσουμε τον έχει νικήσει στην Πυλαία.

Για τον όμιλο του Προμηθέα, η Μπαϊρόιτ πανηγύρισε μεγάλο «διπλό» στην έδρα της Μπεσίκτας κι έφτασε τις τέσσερις σερί νίκες! Κορυφαίος για τη γερμανική ομάδα, η οποία είχε ξεκινήσει με 0-4 στον όμιλο, ήταν ο Κάσιους Ρόμπερτσον, ο οποίος σημείωσε 31 πόντους με 4/4 δίποντα και 5/6 τρίποντα σε 33 λεπτά! Ο Καναδός γκαρντ ήταν ασταμάτητος στο δεύτερο ημίχρονο, όπου είχε 8/8 σουτ (με 5/5 τρίποντα).