Χάποελ Ιερουσαλήμ-ΑΕΚ 70-83: Με καρδιά πρωταθλήτριας…

ΜΕΓΑΛΗ ΑΕΚ! Η «Ένωση» άντεξε στις αντεπιθέσεις της Χάποελ κι έφυγε με ένα παλικαρίσιο διπλό (83-70) από την Ιερουσαλήμ

Οι «κιτρινόμαυροι» που είχε μεγάλη οξυδέρκεια κι ωριμότητα στο παιχνίδι τους κάθε φορά που οι γηπεδούχοι επέστρεφαν στη διεκδίκηση της νίκης και στο φινάλε πήραν άξια την όγδοη συνεχόμενη νίκη τους τις τελευταίες 38 ημέρες!

Μάλιστα, η ΑΕΚ κατάφερε να καλύψει και το -4 της ήττας στο ΟΑΚΑ (75-79) κι έχει το πλεονέκτημα σε ενδεχόμενη ισοβαθμία με τη Χάποελ, κάνοντας ένα μεγάλο βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στον όμιλο της στο Basketball Champions League! Η κάτοχος του τίτλου ανέβηκε στο 7-1, ενώ η Χάποελ έπεσε στο 6-2.

Ο Μάλκολμ Γκρίφιν ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ελληνικής ομάδας, ενώ στην τέταρτη περίοδο άκρως σημαντική ήταν κι η συμβολή των Βινς Χάντερ, Γιαννούλη Λαρεντζάκη και Ντούσαν Σάκοτα. Για την ακρίβεια ο Αμερικανός γκαρντ έκανε την καλύτερη του εμφάνιση με τη φανέλα της «Ένωσης» κι ήταν ο παίκτης που είχε στο μυαλό του ο Λούκα Μπάνκι όταν τον επέλεγε το καλοκαίρι.  Συγκεκριμένα, μέτρησε 25 πόντους με 11/14 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα σε σχεδόν 29 λεπτά!

Η εξέλιξη του αγώνα

Το ξεκίνημα που έκανε η ΑΕΚ στο παιχνίδι ήταν ονειρικό! Άρχισε με 13/14 σουτ και προηγήθηκε με 27-11 στο 6’. Βέβαια, οι παίκτες του Μπάνκι δεν θα μπορούσαν να συνεχίσουν στους ίδιους ρυθμούς αλλά η αλήθεια είναι ότι μετά από εκείνο το σημείο το ματς άλλαξε τελείως εικόνα.

Η Χάποελ άρχισε να επιβάλλεται πλήρως και στις δύο άκρες του παρκέ και με επιμέρους 22-5 ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση, περνώντας μπροστά με 33-32! Οι «κιτρινόμαυροι» συνήλθαν και με τον Γκρίφιν να εκτελεί έξω από τα 6μ75 έκοψε τη… φόρα των γηπεδούχων και προηγήθηκε 48-41 λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα για την ελληνική ομάδα, η οποία ανάγκασε την αντίπαλο της να ξεκινήσει με 0/12 σουτ και με σερί 8-0 βρέθηκε στο +13 (56-43 στο 25’). Οι παίκτες του Όντεντ Κάτας με πρωτοστάτη τον Φελντέιν συνέχισαν να πιέζουν και με σερί 10-0 το οποίο ξεκίνησε στο 29’ ισοφάρισαν σε 61-61 (31’)!

Για ακόμη μια φορά, όμως, η ΑΕΚ έδειξε μεγάλη ωριμότητα στο παιχνίδι της και απάντησε με επιμέρους 11-2 για να ξεφύγει με 72-63. Καθοριστικοί σε εκείνο το σημείο ήταν οι Λερεντζάκης και Χάντερ, με τον Έλληνα γκαρντ να σημειώνει το καθοριστικότερο τρίποντο του αγώνα, κάνοντας το 63-70. Επίσης, ο Σάκοτα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το γεγονός ότι η ΑΕΚ πήγε από νωρίς στο μπόνους των βολών στην τέταρτη περίοδο και της έδωσε πολύτιμους πόντους

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 43-48, 56-61, 70-83

Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
EuroLeague: Ανακοίνωση για τις δηλώσεις του Εργκίν Αταμάν περί διαιτησίας
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση