Μπασκόνια-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 86-77: Πήγε στη Βιτόρια για... ένα δεκάλεπτο!

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν σε… άλλο γήπεδο για 30 λεπτά και γνώρισε την ήττα από την Μπασκόνια με 86-77

Οι «πράσινοι» για ακόμη ένα εκτός έδρας ματς δεν μπήκαν δυνατά κι επέτρεψαν στους γηπεδούχους να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Ειδικά το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τους παίκτες του Πασκουάλ, οι οποίοι δέχθηκαν 29 πόντους. Ήταν βέβαια και το αποκορύφωμα μιας κακής εμφάνισης που ξεκίνησε από το πρώτο ημίχρονο.

Κάπως έτσι πήγε… στράφι η τρομερή προσπάθεια που έκανε ο Παναθηναϊκός στην τέταρτη περίοδο κι η απίστευτη εμφάνιση του Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος πήγε να το γυρίσει μόνος του! Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 7 πόντους ως το 20’ αλλά τελείωσε το ματς με 33, σημειώνοντας 8/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 11/14 βολές.

Ο Λάνγκφορντ μαζί με τον Νίκο Παππά (16π.) και τον μαχητή Βουγιούκα ήταν ο,τι καλύτερο έχει να παρουσιάσει ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στη Βιτόρια, όπου βρέθηκε στη δυσάρεστη θέση να έχει σε τραγικό βράδυ τον «μαέστρο» του, Νικ Καλάθη. Ο αρχηγός του «τριφυλλιού» είχε 2/8 σουτ αλλά κυρίως μόλις 2 ασίστ και 4 λάθη!