Κύπελλο Ελλάδας Ανδρών: Την ανατροπή ο Φίλιππος Βέροιας
SHARE

Κύπελλο Ελλάδας Ανδρών: Την ανατροπή ο Φίλιππος Βέροιας

Μεγάλη νίκη επί του Αρκαδικού πανηγύρισε ο Φίλιππος Βέροιας και εξασφάλισε την παρουσία του στη δεύτερη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Γκίμα έκανε την ανατροπή απέναντι στους Αρκάδες, που λύγισαν στο φινάλε. Ιστορική νίκη είχαμε για τον Αετό, που στην πρώτη συμμετοχή του στο θεσμό κέρδισε με 82-78 στην παράταση τον Ηρακλή (70-70 κ.α.), ενώ το Ψυχικό επιβλήθηκε της Λιβαδειάς, ο Ηλυσιακός του Ερμή Λαγκαδά και το Λαύριο της Καβάλας. Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών: ΟΦΗ - Εθνικός 66-78, Δόξα Λευκάδας - Παγκράτι 79-82, Ψυχικό - Λιβαδειά 77-62, Αετός - Ηρακλής 82-78 (70-70 κ.α.), Ηλυσιακός - Ερμής Λαγκαδά 71-58, Φίλιππος Βέροιας - Αρκαδικός 60-58, Λαύριο - Καβάλα 68-55. Τα φύλλα αγώνα…

Ψυχικό - Λιβαδειά 77-62

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Μαγκλογιάννης, Καραβίτης.
Δεκάλεπτα: 17-17, 34-31, 54-48, 77-62.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 17 (3), Αχής 8, Περσίδης, Παπανικολάου 7 (1), Σκάνδαλος, Μάντζαρης 10, Κορωνίδης 11 (3), Πάνου 5 (1), Ναούμης 7, Λάτοβιτς 7 (1), Ματζιώρης 5 (1).
Λιβαδειά (Οικονόμου): Χοτζαλάρι, Τερματζίδης 3 (1), Σάκοτα, Βεσκούκης 22 (2), Σταύρου 10, Μαράντος 7 (1), Ματζιώρης, Λιόντος, Γιανναλέτσος 11, Δημητριάδης 11 (1).

Αετός - Ηρακλής 82-78

Διαιτητές: Ξάνθος, Μ. Τσώνος, Μαντήλας.
Δεκάλεπτα: 18-14, 35-34, 55-50, 70-70, 82-78.
Αετός (Παπαμάρκος): Μητσάκης 2, Κουκουνιάς 2, Μπασδέκης, Κόκκαλης 14, Μόρφης 3 (1), Τοπάλης 13 (2), Μιχόπουλος 2, Ροδοστόγλου 27 (2), Πέτρουλας 6 (1), Τζουγκαράκης 13.
Ηρακλής (Κυρούδης): Μιχάλογλου 19 (2), Ονάσογλου 5, Χατζόπουλος 3 (1), Χρυσόπουλος 7 (1), Αράπης 4, Καραγκιολίδης 4, Κοθράς 11 (1), Μήτσιαλος 2, Δέσπος 23.

Ηλυσιακός - Ερμής Λαγκαδά 71-58

Διαιτητές: Διαμαντής, Α. Αναστόπουλος, Κυριακόπουλος.
Δεκάλεπτα: 25-18, 47-25, 60-45, 71-58.
Ηλυσιακός (Σορώτος): Τσιώκος 12, Λεγκίκας 3, Δρόσος 5, Ζώρζος 2, Τζιβελέκας 6 (1), Καρτέρης 5 (1), Νικολακόπουλος 8 (2), Φακοπουλίδης 14 (3), Βλάχος 8 (2), Κακλαμανάκης 4, Χαραλάμπης, Αναγνωστάκης 4.
Ερμής Λαγκαδά (Καμαράκης): Καϊκλής, Ελευθεριάδης, Νότης, Ακεψιμαϊδης 8 (1), Βουτσίτσεβιτς 13 (1), Μπένας 21, Παρίτσης, Μαυροκεφαλίδης, Πιλκούδης, Καλογιαννίδης 4, Μανούσος 12, Σιώπης.

Φίλιππος Βέροιας - Αρκαδικός 60-58

Διαιτητές: Πανταζής, Σιμητόπουλος, Συμεωνίδης.
Δεκάλεπτα: 11-18, 25-34, 49-51, 60-58.
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τραϊανός 6, Δεληγιώργης 4, Πλιούκας 5 (1), Γκιουλέκας 17 (3), Κασαμπαλής 11, Αργύρης, Τριχόπουλος 10, Λευκαδίτης 7.
Αρκαδικός (Καστρίτης): Νοέας, Κωνσταντινού 2, Καρύδας 11 (1), Κοψαύτης 7 (1), Χατζής 3 (1), Μάλλιος 9 (1), Αναστασάκης, Θανόπουλος, Εζόμο 6, Τζόρτζεβιτς 20.

Λαύριο - Καβάλα 68-55

Διαιτητές: Κατραχούρας, Μάλαμας, Μακρής.
Δεκάλεπτα: 14-8, 32-26, 50-43, 68-44.
Λαύριο (Σερέλης): Μπρόζος 4, Δανάς 12 (2), Τσίρος 3 (1), Μουρίκης 2, Σακελλαρίου 14 (2), Γιαννακόπουλος 11 (1), Περάκης 10 (1), Ψωμαδέρης 9 (1), Μπένος 3.
Καβάλα (Τζήμας): Κριστέφσκι 4, Τότσιος 5, Καλαμπάκας 10 (1), Κατσαρές 6, Καραμπούλας 14, Γκέλιος 2, Χαρισμίδης 4, Βελισσαρίου 7(1), Καλαϊτζίδης 3 (1).

-Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης (24/09) διαμορφώθηκε ως εξής: Λαύριο - Κόροιβος Αμαλιάδας, ΑΕΚ - Κολοσσός Ρόδου, Ρέθυμνο - Πανελευσινιακός, Αετός - Τρίκαλα BC, Παγκράτι - Απόλλωνας Πατρών, Ηλυσιακός - Άρης, Φίλιππος Βέροιας - Εθνικός.

«Στον Ολυμπιακό για τον Σπανούλη, είχα ευκαιρία να παίξω στον Παναθηναϊκό»
«Στον Ολυμπιακό για τον Σπανούλη, είχα ευκαιρία να παίξω στον Παναθηναϊκό»
Σπάρτη: Εξόφληση Κατσίκη, Μπουζούκη και επιστροφή βαθμών!
Σπάρτη: Εξόφληση Κατσίκη, Μπουζούκη και επιστροφή βαθμών!
Ζαλγκίρις: Κατακτητές εδρών οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους!
Ζαλγκίρις: Κατακτητές εδρών οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους!
Ολυμπιακός: «Σκέφτεται επιστροφή Μήτρογλου τον Γενάρη»
Ολυμπιακός: «Σκέφτεται επιστροφή Μήτρογλου τον Γενάρη»


Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies