Εθνικός: Ανέβηκε στην Α2

Ο Εθνικός εξασφάλισε το τρίτο και τελευταίο «εισιτήριο» της ανόδου, από τη Β’ Εθνική, και η νέα χρονιά θα τον βρει στην Α2.

Οι παίκτες του Μάριου Γούναρη επικράτησαν με 63-59 της Λιβαδειάς στο μπαράζ ανόδου, που έλαβε χώρα στο ΔΑΚ Κανήθου, και πανηγύρισαν την προαγωγή τους στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη σε εξέλιξη, με τους Βοιωτούς να έχουν τον έλεγχο στο πρώτο μέρος (7-12 στο 8’, 27-28 στο 19’), αλλά τους Πειραιώτες να ανεβάζουν την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο (35 στο 23’, 49-46 στο 32’). Οι δύο αντίπαλοι κινήθηκαν πόντο πόντο στην τελευταία περίοδο (52-52 στο 34’), αλλά πιο ψύχραιμος ο Εθνικός στο φινάλε κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη-άνοδο στην Α2.

Δεν έλειψε η ένταση στην κερκίδα, με τους φιλάθλους των δύο αντιπάλων να ανταλλάσουν… μπουκάλια, αναγκάζοντας τους διαιτητές να διακόψουν για λίγα λεπτά το ματς. «Στο 1.06’ πριν το τέλος του β’ δεκαλέπτου, ενώ το σκορ ήταν 27-28, μετά το τάιμ άουτ της α’ ομάδας οπαδός της α’ ομάδας εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο και στη συνέχεια έγινε ρήψη από τους οπαδούς της β’ ομάδας πλαστικών μπουκαλιών. Το ίδιο έπραξαν και οπαδοί της α’ ομάδας», έγραψαν στο φύλλο αγώνα οι διαιτητές.

Διαιτητές: Παναγιώτου, Τσούνας.
Δεκάλεπτα: 9-14, 28-30, 46-45, 63-59.
Εθνικός (Γούναρης): Τραφαλής 2, Ψυλέας 19 (2), Καρυπίδης 2, Κουκάς 20 (4), Βαθρακοκοίλης 6 (1), Ζώρζος, Παγώνης 2, Μούκας 4, Τάγαρης, Γιανναλέτσος 8.
Λιβαδειά (Αριδάς): Ταμπίτσικας, Βέλλιος 2, Τερματζίδης 5 (1), Δημητρίου 12, Τοπουζίδης 3 (1), Ράλλης 6, Μαράντος 2, Κωνσταντακόπουλος 17, Καρνάβας 2, Δημητριάδης 10 (2).

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ