NCAA: Αποκλεισμός-σοκ για Ντιουκ (videos)
SHARE

NCAA: Αποκλεισμός-σοκ για Ντιουκ (videos)

Το Μέρσερ (27-8, 14-4 Α-Sun) έκανε τη μεγαλύτερη έκπληξη της φάσης των «64» των playoffs του NCAA αποκλείοντας το Ντιουκ (26-9, 13-5 ACC).

Το κολέγιο του Μάικ Σιζέφσκι δεν εκμεταλλεύτηκε το «πλεονέκτημα έδρας» που δημιούργησαν οι οπαδοί του στο «PNC Arena» και θα παρακολουθήσει την υπόλοιπη postseason από την… τηλεόραση, ενώ το Νιου Μέξικο (27-7, 15-3 MW) ανέτρεψε παθητικό 16 πόντων, πριν χάσει με 58-53 από το Στάνφορντ (22-12, 10-8 Pac-12). Από την πλευρά του, το Στέφεν Φ. Όστιν (32-2, 18-0 Southland) κατέβαλε το Βιρτζίνια Κόμονγουελθ (26-9, 12-4 A 10) με 77-75 στην παράταση (67-67 κ.α.) χάρη σε φάση τεσσάρων πόντων του Ντέσμοντ Χέιμον στα τελευταία δευτερόλεπτα του έξτρα χρόνου, αλλά στο επόμενο γύρο θα βρεθεί απέναντι στο UCLA (27-8, 12-6 Pac-12), που διέλυσε με 76-59 το Τούλσα (21-13, 13-3 C-USA), ενώ o Πάρης Μαραγκός δεν πήρε χρόνο συμμετοχής και το Τζορτζ Ουάσινγκτον (24-9, 11-5 A 10) έπεσε μαχητικά με 71-66 στα «χέρια» του Μέμφις (24-9, 12-6 ACC).

Μέσα σε όλα, το Μασατσούσετς (24-9, 10-6 A 10) την… πάτησε με 86-67 από το Τενεσί (23-12, 11-7 SEC), το οποίο ευνοήθηκε από ρεκόρ καριέρας 26 πόντων του Τζαρνέλ Στόουκς, ενώ ο Κέβιν Πάνγκος πέτυχε 26 πόντους στο 85-77 του Γκονζάγκα (29-6, 15-3 WCC) εναντίον του Οκλαχόμα Στέιτ (21-13, 8-10 Big 12) του Μάρκους Σμαρτ που σημείωσε 23 πόντους. Δύσκολο 79-77 πήρε το Νορθ Καρολάινα (24-9, 13-5 ACC) σε βάρος του Πρόβιντενς (23-12, 10-8 Big East) και στους «32» θα αντιμετωπίσει το Αϊόβα Στέιτ (27-7, 11-7 Big 12), που συνέτριψε με 93-75 το Νορθ Καρολάινα Σέντραλ (28-6, 15-1 MEAC). Ακόμα, το Αριζόνα (31-4, 15-3 Pac-12) απέκλεισε το Ουέμπερ Στέιτ (19-12, 14-6 Big Sky) με 68-59 και το Κάνσας (25-9, 14-4 Big 12) κέρδισε το Ίστερν Κεντάκι (24-10, 11-5 OVC) με 80-69, ενώ το Ουίτσιτα Στέιτ (35-0, 18-0 MVC) συνέτριψε το Καλ Πόλι (14-20, 6-10 Big West) με 64-37 και «έκλεισε ραντεβού» με το Κεντάκι (25-10, 12-6 SEC) που τα… χρειάστηκε στο 56-49 επί του Κάνσας Στέιτ (20-13, 10-8 Big 12).

Από την πλευρά του, το Μπέιλορ (25-11, 9-9 Big 12) κέρδισε το Νεμπράσκα (19-13, 11-7 Big Ten) με 74-60 και στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει το Κρέιτον (27-7, 14-4 Big East), που κατέβαλε το Λουιζιάνα-Λαφαγιέτ (23-12, 11-7 Sun Belt) με 76-66 χάρη σε 30 πόντους του Νταγκ Μακ Ντέρμοτ, ενώ το Βιρτζίνια (29-6, 16-2 ACC) κέρδισε το Κόστολ Καρολάινα (21-13, 11-5 Big South) με 70-59. Τέλος, το Μπέλμοντ (26-9, 14-2 OVC) κατέβαλε το Ρόμπερτ Μόρις (22-14, 14-2 NEC) σε παιχνίδι του NIT, τουρνουά μεταξύ πανεπιστημίων δεύτερης διαλογής, ενώ για το College Insider το Τόουσον (25-10, 13-3 CAA) κέρδισε το Ιστ Τενεσί Στέιτ (19-16, 10-8 A-Sun) με 83-77.

Παρακάτω το υπόλοιπο πρόγραμμα των playoffs του NCAA:
South Regional

First Four (18/03)
1-Μάουντ Σεντ Μέρι-ΑΛΜΠΑΝΙ (Ντέιτον)

Φάση των «64» (20-21/03)
2-ΦΛΟΡΙΝΤΑ-Άλμπανι (Ορλάντο)
3-Κολοράντο-ΠΙΤΣΜΠΟΥΡΓΚ (Ορλάντο)
4-Βιρτζίνια Κόμονγουελθ-ΣΤΕΦΕΝ Φ. ΟΣΤΙΝ (Σαν Ντιέγκο)
5-UCLA-Τούλσα (Σαν Ντιέγκο)
6-Οχάιο Στέιτ-ΝΤΕΪΤΟΝ (Μπάφαλο)
7-ΣΙΡΑΚΙΟΥΖ-Ουέστερν Μίσιγκαν (Μπάφαλο)
8-ΝΙΟΥ ΜΕΞΙΚΟ-Στάνφορντ (Σεντ Λούις)
9-ΚΑΝΣΑΣ-Ίστερν Κεντάκι (Σεντ Λούις)

Φάση των «32» (22-23/03)
10-Φλόριντα-Πίτσμπουργκ (Ορλάντο)
11-Στέφεν Φ. Όστιν-UCLA (Σαν Ντιέγκο)
12-Ντέιτον-Σίρακιουζ (Μπάφαλο)
13-Νιου Μέξικο-Κάνσας (Σεντ Λούις)

Sweet Sixteen (27/03)
14-Νικητές 10-11 (Μέμφις)
15-Νικητές 12-13 (Μέμφις)

Elite Eight (29/03)
16-Νικητές 14-15 (Μέμφις)

West Regional

Φάση των «64» (20-21/03)
17-ΑΡΙΖΟΝΑ-Ουέμπερ Στέιτ (Σαν Ντιέγκο)
18-ΓΚΟΝΖΑΓΚΑ-Οκλαχόμα Στέιτ (Σαν Ντιέγκο)
19-Οκλαχόμα-ΝΟΡΘ ΝΤΑΚΟΤΑ ΣΤΕΪΤ (Σποκέιν)
20-ΣΑΝ ΝΤΙΕΓΚΟ ΣΤΕΪΤ-Νιου Μέξικο Στέιτ (Σποκέιν)
21-ΜΠΕΪΛΟΡ-Νεμπράσκα (Σαν Αντόνιο)
22-ΚΡΕΪΤΟΝ-Λουιζιάνα Λαφαγιέτ (Σαν Αντόνιο)
23-ΟΡΕΓΚΟΝ-Μπρίχαμ Γιανγκ (Μιλγουόκι)
24-ΟΥΙΣΚΟΝΣΙΝ-Αμέρικαν (Μιλγουόκι)

Φάση των «32» (22-23/03)
25-Αριζόνα-Γκονζάγκα (Σαν Ντιέγκο)
26-Νορθ Ντακότα Στέιτ-Σαν Ντιέγκο Στέιτ (Σποκέιν)
27-Μπέιλορ-Κρέιτον (Σαν Αντόνιο)
28-Όρεγκον-Ουισκόνσιν (Μιλγουόκι)

Sweet Sixteen (27/03)
29-Νικητές 25-26 (Άναχαϊμ)
30-Νικητές 27-28 (Άναχαϊμ)

Elite Eight (29/03)
31-Νικητές 29-30 (Άναχαϊμ)

Midwest Regional

First Four (18-19/03)
32-ΚΑΛ ΠΟΛΙ-Τέξας Σάουδερν (Ντέιτον)
33-ΝΟΡΘ ΚΑΡΟΛΑΪΝΑ ΣΤΕΪΤ-Ξαβιέρ (Ντέιτον)
34-Αϊόβα-ΤΕΝΕΣΙ (Ντέιτον)

Φάση των «64» (20-21/03)
35-ΟΥΙΤΣΙΤΑ ΣΤΕΪΤ-Καλ Πόλι (Σεντ Λούις)
36-ΚΕΝΤΑΚΙ-Κάνσας Στέιτ (Σεντ Λούις)
37-ΣΕΝΤ ΛΟΥΙΣ-Νορθ Καρολάινα Στέιτ (Ορλάντο)
38-ΛΟΥΙΣΒΙΛ-Μανχάτατ (Ορλάντο)
39-ΜΙΣΙΓΚΑΝ-Ουόφορντ (Μιλγουόκι)
40-ΤΕΞΑΣ-Αριζόνα Στέιτ (Μιλγουόκι)
41-Ντιουκ-ΜΕΡΣΕΡ (Ράλεϊ)
42-Μασατούσετς-ΤΕΝΕΣΙ (Ράλεϊ)

Φάση των «32» (22-23/03)
43-Ουίτσιτα Στέιτ-Κεντάκι (Σεντ Λούις)
44-Σεντ Λούις-Λούισβιλ (Ορλάντο)
45-Μίσιγκαν-Τέξας (Μιλγουόκι)
46-Μέρσερ-Τενεσί (Ράλεϊ)

Sweet Sixteen (28/03)
47-Νικητές 43-44 (Ιντιανάπολις)
48-Νικητές 45-46 (Ιντιανάπολις)

Elite Eight (30/03)
49-Νικητές 47-48 (Ιντιανάπολις)

East Regional

Φάση των «64» (20-21/03)
50-ΒΙΡΤΖΙΝΙΑ-Κόσταλ Καρολάινα (Ράλεϊ)
51-ΜΕΜΦΙΣ-Τζορτζ Ουάσινγκτον (Ράλεϊ)
52-Σινσινάτι-ΧΑΡΒΑΡΝΤ (Σποκέιν)
53-ΜΙΣΙΓΚΑΝ ΣΤΕΪΤ-Ντέλαγουερ (Σποκέιν)
54-ΝΟΡΘ ΚΑΡΟΛΑΪΝΑ-Πρόβιντενς (Σαν Αντόνιο)
55-ΑΪΟΒΑ ΣΤΕΪΤ-Νορθ Καρολάινα Σέντραλ (Σαν Αντόνιο)
56-ΚΟΝΕΚΤΙΚΑΤ-Σεντ Τζόζεφς (Μπάφαλο)
57-ΒΙΛΑΝΟΒΑ-Μιλγουόκι (Μπάφαλο)

Φάση των «32» (22-23/03)
58-Βιρτζίνια-Μέμφις (Ράλεϊ)
59-Χάρβαρντ-Μίσιγκαν Στέιτ (Σποκέιν)
60-Νορθ Καρολάινα-Αϊόβα Στέιτ (Σαν Αντόνιο)
61-Κονέκτικατ-Βιλανόβα (Μπάφαλο)

Sweet Sixteen (28/03)
62-Νικητές 58-59 (Νέα Υόρκη)
63-Νικητές 60-61 (Νέα Υόρκη)

Elite Eight (30/03)
64-Νικητές 62-63 (Νέα Υόρκη)

Final Four (Άρλινγκτον, Τέξας)

Ημιτελικοί (05/04)
Νικητές 16, 31, 49 και 64

Τελικός (07/04)
Νικητές ημιτελικών

To υπόλοιπο πρόγραμμα του ΝΙΤ:
Πρώτος Γύρος (18-19/03)
1-ΣΑΟΥΔΕΡΝ ΜΕΘΟΝΤΙΣΤ-Ιρβάιν
2-Σαν Φρανσίσκο-ΛΟΥΙΖΙΑΝΑ ΣΤΕΪΤ
3-ΚΑΛΙΦΟΡΝΙΑ-Γιούτα Βάλεϊ
4-ΑΡΚΑΝΣΑΣ-Ιντιάνα Στέιτ
5-Σεντ Τζονς-ΡΟΜΠΕΡΤ ΜΟΡΙΣ
6-Γκριν Μπέι-ΜΠΕΛΜΟΝΤ
7-ΙΛΙΝΟΪΣ-Μπόστον Γιουνιβέρσιτι
8-ΚΛΕΜΣΟΝ-Τζόρτζια Στέιτ
9-ΜΙΝΕΣΟΤΑ-Χάι Πόιντ
10-ΣΕΝΤ ΜΕΡΙΣ-Γιούτα
11-ΜΙΖΟΥΡΙ-Ντέιβιντσον
12-ΣΑΟΥΔΕΡΝ ΜΙΣ-Τολέντο
13-ΦΛΟΡΙΝΤΑ ΣΤΕΪΤ-Φλόριντα Γκολφ Κοστ
14-ΤΖΟΡΤΖΤΑΟΥΝ-Ουέστ Βιρτζίνια
15-ΤΖΟΡΤΖΙΑ-Βερμόντ
16-ΛΟΥΙΖΙΑΝΑ ΤΕΚ-Αϊόνα

Δεύτερος Γύρος (20-24/03)
17-Σάουδερν Μέθοντιστ-Λουιζιάνα Στέιτ
18-Καλιφόρνια-Αρκάνσας
19-Ρόμπερτ Μόρις-ΜΠΕΛΜΟΝΤ
20-Ιλινόις-Κλέμσον
21-Μινεσότα-Σεντ Μέρις
22-Μιζούρι-Σάουδερν Μις
23-Φλόριντα Στέιτ-Τζορτζτάουν
24-Τζόρτζια-Λουιζιάνα Τεκ

Προημιτελικά (25-26/03)
25-Νικητές 17-18
26-Μπέλμοντ-Νικητής 20
27-Νικητές 21-22
28-Νικητές 23-24

Ημιτελικά (01/04)
29-Νικητές 25-26
30-Νικητές 27-28

Τελικός (03/04)
Νικητές 29-30

Το υπόλοιπο πρόγραμμα του CBI:
Πρώτος γύρος (19/03)
1-ΤΕΞΑΣ A&M-Ουαϊόμινγκ
2-ΙΛΙΝΟΪΣ ΣΤΕΪΤ-Μόρχεντ Στέιτ
3-Όρεγκον Στέιτ-ΡΑΝΤΦΟΡΝΤ
4-ΟΛΝΤ ΝΤΟΜΙΝΙΟΝ-Σάουθ Ντακότα Στέιτ
5-Τέξας Ελ Πάσο-ΦΡΕΖΝΟ ΣΤΕΪΤ
6-Τουλέιν-ΠΡΙΝΣΕΤΟΝ
7-ΠΕΝ ΣΤΕΪΤ-Χάμπτον
8-ΣΙΕΝΑ-Στόνι Μπρουκ

Προημιτελικά (24/03)
9-Ιλινόις Στέιτ-Τέξας Α&Μ
10-Ολντ Ντομίνιον-Ράντφορντ
11-Πρίνσετον-Φρέζνο Στέιτ
12-Σιένα-Πεν Στέιτ

Ημιτελικά (26/03)
13-Νικητές 10-9
14-Νικητές 12-11

Τελικοί (31/03, 02/04 και 04/04)
Νικητές 14-13

Και το υπόλοιπο πρόγραμμα του College Insider:
Πρώτος γύρος
17/03: Μπράουν-ΧΟΛΙ ΚΡΟΣ
18/03: Κανίσιους-ΒΙΡΤΖΙΝΙΑ ΜΙΛΙΤΕΡΙ
18/03: Ιστ Καρολάινα-ΡΑΪΤ ΣΤΕΪΤ
18/03: ΙΣΤΕΡΝ ΜΙΣΙΓΚΑΝ-Νόρφολκ Στέιτ
18/03: ΙΣΤ ΤΕΝΕΣΙ ΣΤΕΪΤ-Τσατανούγκα
18/03: Βαλπαράισο-ΚΟΛΟΥΜΠΙΑ
18/03: ΣΑΜ ΧΙΟΥΣΤΟΝ-Αλαμπάμα Στέιτ
18/03: ΣΑΝ ΝΤΙΕΓΚΟ-Πόρτλαντ Στέιτ
19/03: ΓΕΪΛ-Κουνίπιακ
19/03: Σάουθ Καρολάινα Απστέιτ-ΤΟΟΥΣΟΝ
19/03: ΟΧΑΪΟ-Κλίβελαντ Στέιτ
19/03: ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΡΝΤΙΟΥ ΦΟΡΤ ΟΥΕΪΝ-Άκρον
19/03: Μιζούρι Στέιτ-ΜΑΡΕΪ ΣΤΕΪΤ
19/03: ΝΕΜΠΡΑΣΚΑ ΟΜΑΧΑ-Νορθ Ντακότα
19/03: Νόρδερν Κολοράντο-ΤΕΞΑΣ Α&Μ ΚΟΡΠΟΥΣ ΚΡΙΣΤΙ
19/03: Γκραντ Κάνιον-ΠΑΣΙΦΙΚ

Δεύτερος Γύρος
21/03: Ιστ Τενεσί Στέιτ-ΤΟΟΥΣΟΝ
22/03: Βιρτζίνια Μιλιτέρι-Ιντιάνα Περντιού Φορτ Ουέιν
22/03: Οχάιο-Ράιτ Στέιτ
22/03: Χόλι Κρος-Γέιλ
22/03: Κολούμπια-Ίστερν Μίσγκαν
22/03: Σαμ Χιούστον-Σαν Ντιέγκο
22/03: Πασίφικ-Τέξας Α&Μ Κόρπους Κρίστι
24/03: Μάρεϊ Στέιτ-Νεμπράσκα Όμαχα

Προημιτελικά
25-27/03

Ημιτελικά
01/04

Τελικός
03/04










Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV.

NCAA: Αποκλεισμός-σοκ για Ντιουκ (videos)

Παναθηναϊκός: Εμμανουηλίδης και πάλι!
Παναθηναϊκός: Εμμανουηλίδης και πάλι!
Τηλεοπτική η προσπάθεια της Ελπίδων για την πρόκριση στα τελικά του Euro 2019
Τηλεοπτική η προσπάθεια της Ελπίδων για την πρόκριση στα τελικά του Euro 2019
ΑΕΚ: Επιστολή Μίκη Θεοδωράκη για το Μουσείο Προσφυγικού Ελληνισμού
ΑΕΚ: Επιστολή Μίκη Θεοδωράκη για το Μουσείο Προσφυγικού Ελληνισμού
Παναθηναϊκός: «Κατάσκοπος» Νταμπίζας στην Κύπρο
Παναθηναϊκός: «Κατάσκοπος» Νταμπίζας στην Κύπρο


Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies