Μπαρτσελόνα: Έχασε και από την Γκραν Κανάρια

Ήττα σοκ για την Μπαρτσελόνα στο ισπανικό πρωτάθλημα, που ηττήθηκε με 73-70 από την Γκραν Κανάρια στο «Παλάου Μπλαουγκράνα».

Μόλις μία εβδομάδα πριν οι Καταλανοί χρειάστηκαν τη βοήθεια της παράτασης για να ξεπεράσουν το εμπόδιο της Ομπραντόιρο. Αυτή τη φορά δεν μπόρεσαν καν να φθάσουν μέχρι εκεί, αφού ο Τζο Ινγκλς δεν βρήκε στόχο σε νεκρό χρόνο. Έχασαν στην έδρα τους από το συγκρότημα των Καναρίων Νήσων, μην έχοντας στη σύνθεσή τους το Χουάν Κάρλος Ναβάρο και το Σαρούνας Γιασικεβίτσιους που προτιμήθηκε να ξεκουραστούν. Πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν ο Μπραντ Νιούλεϊ με 18 πόντους, εκ των οποίων και 2/2 κρίσιμες βολές στο φινάλε, συν τέσσερα ριμπάουντ, ενώ από την Μπαρτσελόνα ο Μπραντ Όλεσον είχε 15 πόντους, αλλά αποχώρησε τραυματίας.

Ήττα είχαμε και για τη Ρεάλ Μαδρίτης, με 64-61 από την Ομπραντόιρο, ενώ σε άλλο σημερινό (14/04) παιχνίδι της ACB η Λαγκούν Άρο έχασε στην έδρα της με 77-75 από την Καχασόλ. Ο Μανώλης Παπαμακάριος είχε τρεις πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ και ασίστ.

Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»
Άστον Βίλα - Ολυμπιακός 2-4: Αφεντικό για τον τελικό στην «OPAP Arena» με τεσσάρα