NBA: Γενέθλια με 47 πόντους ο ΛεΜπρόν Τζέιμς - Τα αποτελέσματα της βραδιάς (videos)
Kevin C. Cox/Getty Images, Ideal Images

NBA: Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς γιόρτασε τα 38α γενέθλιά του με μια εντυπωσιακή εμφάνιση και βοήθησε τους Λος Άντζελες Λέικερς να νικήσουν τους Χοκς στην Ατλάντα 130-121.

Ο «βασιλιάς» λίγο έλειψε να γίνει ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του πρωταθλήματος που πετυχαίνει τριπλ νταμπλ φίγκιουρ στα γενέθλιά του, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 47 πόντους (14/22 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 7/8 βολές), 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 μπλοκ και 5 λάθη στα 39 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα που βρέθηκε στο παρκέ.

Ακόμα κι έτσι, όμως, έγινε ο τέταρτος παίκτης με ηλικία 38 ετών ή μεγαλύτερος στην ιστορία του NBA που πέτυχε τουλάχιστον 45 πόντους σε ένα ματς, μετά τους Μάικλ Τζόρνταν (3 φορές), Καρίμ Αμπντούλ-Τζαμπάρ και Τζαμάλ Κρόφορντ. Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έφτασε τα 70 παιχνίδια στην καριέρα του με 40+ πόντους, «πιάνοντας» τους Καρίμ Αμπντούλ-Τζαμπάρ και Ρικ Μπάρι στην όγδοη θέση της σχετικής λίστας, ενώ τώρα βρίσκεται μόνο 527 πόντους πίσω από τον Αμπντούλ-Τζαμπάρ και την πρώτη θέση της λίστας με τους κορυφαίους σκόρερ όλων των εποχών στο NBA.

Από εκεί και πέρα, οι Ουόριορς πανηγύρισαν την τέταρτη διαδοχική νίκη τους, επικρατώντας των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς στο Σαν Φρανσίσκο 118-112. Ο Τζόρνταν Πουλ πέτυχε 41 πόντους για λογαριασμό των γηπεδούχων και ο Κλέι Τόμπσον πρόσθεσε 31, σημειώνοντας μάλιστα ένα τρίποντο-«κλειδί», 1:36 πριν από τη λήξη του αγώνα, με αποτέλεσμα οι «πολεμιστές» να βελτιώσουν το καλύτερο εντός έδρας ρεκόρ του NBA στο 16-2.

Στο αντίπαλο «στρατόπεδο», ο Ντέιμιαν Λίλαρντ έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε για να οδηγήσει τους Μπλέιζερς στην επιτυχία μετά το ημίχρονο και τελείωσε τον αγώνα με 34 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τέλος, ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ ευστόχησε σε 11 τρίποντα και σημείωσε συνολικά 42 πόντους, ενώ ο Ζάιον Ουίλιαμσον πρόσθεσε 36 πόντους και οι Πέλικανς επιβλήθηκαν 127-116 των Σίξερς στη Νέα Ορλεάνη. Ο ΜακΚόλουμ πέτυχε τρία «κολλητά» τρίποντα μέσα σε διάστημα 42 δευτερολέπτων στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, δίνοντας προβάδισμα 16 πόντων (56-40) στους Πέλικανς, ενώ είχε 7/11 τρίποντα στο ημίχρονο και 11/16 στον αγώνα.

Παράλληλα, ο ΜακΚόλουμ έσπασε το ρεκόρ τριπόντων της Νέας Ορλεάνης, το οποίο κατείχε ο Πέτζα Στογιάκοβιτς με δέκα, επίδοση που είχε σημειώσει σε αγώνα με τους Λέικερς το 2007 (όταν η ομάδα ονομαζόταν Νιού Ορλίνς Χόρνετς).