NBA: Ασταμάτητοι οι Νετς, ούτε ο Αντετοκούνμπο κατάφερε να τους φρενάρει (video)
screenshot

Οι Μπρούκλιν Νετς επικράτησαν 118-100 των Μιλγουόκι Μπακς.

Σε τρομερή κατάσταση βρίσκονται οι Νετς, που νίκησαν και τους Μπακς, του εξαιρετικού Γιάννη Αντετοκούνμπο με 118-100. Αυτή ήταν η 8η συνεχόμενη νίκη της ομάδας του Μπρούκλιν, που δεν σταματά πουθενά.

Οι Μπακς μπήκαν δυνατά στο Barclays Center με τον Giannis να έχει τρία καρφώματα στα πρώτα λεπτά, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με τρίποντα, με την πρώτη περίοδο να λήγει 36-29. Οι Νετς συνέχισαν να σφυροκοπούν ανεβάζοντας τη διαφορά στους 12, με τον Αντετοκούνμπο να παλεύει μόνος του έχοντας 16 πόντους. Το ημίχρονο έληξε 60-37, με τα «ελάφια» να μην παίρνουν βοήθειες από τον πάγκο.

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά έφτασε και τους 20 πόντους, καθώς η ομάδα του Μιλγουόκι είχε προβλήματα επιθετικά και αμυντικά. Ο Αντετοκούνμπο προσπαθούσε να κρατήσει τους Μπακς στο παιχνίδι, με το 87-75 να είναι το σκορ στο τέλος του τρίτου 12λέπτου.

Στα τελευταία λεπτά, το τρίποντο του Ο'Νιλ, για το 105-92, και το γκολ-φάουλ του Ίρβινγκ, έκριναν το ματς για τους Νετς.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Μπρούκλιν ήταν ο Κέβιν Ντουράντ, σημειώνοντας 24 πόντους (7/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές), ενώ ακολούθησαν οι Κλάξτον (19 πόντοι με 9/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ίρβινγκ (18 πόντοι με 6/18 σουτ και 9 ριμπάουντ), Ο'Νιλ (17 πόντοι με 5/8 τρίποντα) και Σίμονς (12 πόντοι με 6/9 δίποντα, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ).

Σε 35:53 λεπτά συμμετοχής, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο γέμισε τη στατιστική του, άγγιξε με το τριπλ-νταμπλ, αλλά στο φινάλε, ούτε εκείνος μπόρεσε να βάλει φρένο στην εξαιρετική πορεία των Νετς. Ο Έλληνας φόργουορντ είχε 26 πόντους (9/12 δίποντα, 8/11 τρίποντα), 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 7 λάθη.

Για τους Μπακς, που πλέον έχουν ρεκόρ 22-10, στοίχισε η απουσία του Κρις Μίντλετον, με τον Μπρουκ Λόπεζ να δίνει ό,τι μπορεί και να βάζει 23 πόντους (8/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές).