NBA: Οι ΛεΜπρόν-Ντέιβις λύγισαν τον Αντετοκούνμπο (video)
Twitter / Lakers

Οι Λος Άντζελες Λέικερς επικράτησαν στο Μιλγουόκι 133-129 των Μπακς.

Απίστευτο παιχνίδι έγινε στο Fiserv Forum, με τους Λος Άντζελες Λέικερς να παίρνουν τη νίκη με 133-129 απέναντι στους Μιλγουόκι Μπακς. Το δίδυμο ΛεΜπρόν-Ντέιβις έκανε τη διαφορά, παρά την υπερπροσπάθεια του Γιάννη Αντετοκούνμπο, που σημείωσε 40 πόντους.

Από την αρχή το παιχνίδι ήταν δυνατό και με ρυθμό, με τους Μπακς να αρχίζουν δυνατά, αλλά τους Λέικερς να απαντούν. Η ομάδα του Μιλγουόκι δεν άφηνε τη διαφορά να ξεφύγει και στο τέλος της πρώτης περιόδου έχανε 31-33. Ο ΛεΜπρόν ήταν σε τρομερή φόρμα, με τα «ελάφια» να αντιμετωπίζουν προβλήματα σε άμυνα και επίθεση, Το τέλος της δεύτερης περιόδου βρήκε την ομάδα του Λος Άντζελες να προηγείται 58-66, με τον Ντέιβις να έχει 23 πόντους.

Στα πρώτα λεπτά του τρίτου 12λεπτου, οι Μπακς βελτιώθηκαν, αλλά το δίδυμο ΛεΜπρόν-Ντέιβις επέτρεπε στους Λέικερς να διατηρήσουν το προβάδισμα. Από τα μέσα της τρίτης περιόδου, οι θεατές παρακολουθούσαν ένα επικό ματς, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν, με νύχια και με δόντια, να μην ξεφύγει η διαφορά και τον Αντετοκούνμπο να κάνει το 97-101, ενόψει τέταρτης περιόδου.

Οι Μπακς έφτασαν και σε απόσταση εντός πόντου 106-107, με τρίποντο του Μίντλετον, οι ΛεΜπρόν και Ντέιβις όμως κράτησαν τους Λέικερς μπροστά στο σκορ, 108-112, για να ανεβάσει στροφές ο Γιάννης, σε άμυνα και επίθεση, και μαζί με τον Λόπεζ να ισοφαρίζουν σε 114-114, στα μέσα του τελευταίου 12λεπτου. Οι Τζέιμς και Ντέιβις ήταν ασταμάτητοι, οι Λέικερς προηγήθηκαν 125-128, τρία λεπτά πριν το τέλος και στα 21.4 δευτερόλεπτα, με τους Μπακς στο -3, ο Άλεν και ο Χόλιντεϊ αστόχησαν και οι Λέικερς έφυγαν νικητές με 133-129, από το Fiserv Forum.

Οι Λος Άντζελες Λέικερς πανηγύρισαν στην ένατη νίκη τους φέτος, με τον Άντονι Ντέιβις να πραγματοποιεί επική εμφάνιση. Ο 29χρονος φόργουορντ σημείωσε 44 πόντους (16/24 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/7 βολές), μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, είχε και 3 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής. Μεγάλη εμφάνιση ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, με τον «Βασιλιά» να έχει 27 πόντους, 11 ασίστ, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και κανένα λάθος. Καταλυτικός αποδείχτηκε και ο Ράσελ Ουέστμπρουκ, που ήρθε από τον πάγκο για να σημειώσει 15 πόντους και να μοιράσει 11 ασίστ.

Τη βραδιά που ο Κρις Μίντλετον επέστρεψε στη δράση, μετά τις 20 Απριλίου, οι Μιλγουόκι Μπακς είδαν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει τα πάντα, αλλά να μη μπορεί να τους οδηγήσει στη νίκη. Ο Έλληνας φόργουορντ έβαλε 40 πόντους (16/20 δίποντα, 8/11 βολές), μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και είχε μια τάπα στον ΛεμΜρόν, σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Καταπληκτικός ο Τζρου Χόλιντεϊ (28 πόντοι, 5/8 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), ο Μπόμπι Πόρτις έγραψε άλλο ένα double-double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 21:31. Στην πρώτη του εμφάνιση, μετά τον πρώτο γύρο των περυσινών playoffs, ο Μίντλετον αγωνίστηκε 27 λεπτά και είχε 17 πόντους (6/11 σουτ), 7 ασίστ και κανένα λάθος.