NBA: Συνεχίζουν να λάμπουν οι Σανς - Έκαναν το 2-0 με Νάγκετς (video)

NBA: Σε εξαιρετική φόρμα βρίσκονται κατά τη διάρκεια των Play Offs οι Σανς, μια και μετά τους πρωταθλητές Λος Άντζελες Λέικερς, ετοιμάζονται να πετάξουν εκτός και τους Νάγκετς του MVP, Νίκολα Γιόκιτς. Η ομάδα του Φοίνιξ επιβλήθηκε 123-98 στο Game 2 των ημιτελικών της Δύσης και έκανε το 2-0 στην σειρά των ημιτελικών.

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε την πρώτη δυάδα των ημιτελικών με τους Νάγκετς οι Σανς. Η ομάδα του Φοίνιξ διπλασίασε τις νίκες της στην σειρά και μοιάζει το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση στους τελικούς της Δύσης, δείχνοντας τις διαθέσεις της για τα φετινά Play Offs.

«Κλειδί» στη δεύτερη επικράτηση των Σανς κόντρα στην ομάδα του Ντένβερ ήταν το γεγονός πως κατάφεραν να κρατήσουν τους Νάγκετς στους 42 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, καθώς οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν από 21 πόντους σε κάθε περίοδο. Έτσι, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να πάνε στα αποδυτήρια με διαφορά 10 πόντων (52-42), την οποία άνοιξαν στην συνέχεια, με την τρίτη περίοδο να τελειώνει στο +19 (86-67). Μάλιστα, το «συγκρότημα» του Φοίνιξ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους του, παίρνοντας μία εύκολη νίκη 123-98.

Το σημαντικό για τους Σανς ήταν η πολυφωνία στην επίθεση. Στους 18 πόντους σταμάτησε ο Ντέβιν Μπούκερ, έχοντας και 10 ασίστ, ενώ μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Κρις Πολ που τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους, αλλά μοίρασε και 15 ασίστ. Αντίθετα, Νίκολα Γιόκιτς ήταν απελπιστικά μόνος του για τους Νάγκετς, τελειώνοντας τον αγώνα με 24 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-21, 52-42, 86-67, 123-98.