Aνετη νίκη για Νάγκετς

Με ευκολία ξεπέρασε το εμπόδιο των Πέισερς το Ντένβερ κερδίζοντάς τους με 121-107.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και πήραν την πρώτη περίοδο με 30-27,αλλά από εκεί και πέρα οι Νάγκετς δεν τους άφησαν άλλα περιθώρια. Με ηγέτη τον εξαιρετικό Άντονι που πέτυχε 36 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ έφτασαν στο ημίχρονο με το σκορ 59-51 υπέρ τους και επέστρεψαν στην επανάληψη για να κυριαρχήσουν ολοκληρωτικά των Πέισερς.

Με το τέλος της τρίτης περιόδου, οι Νάγκετς προηγούνταν 93-78 και ουσιαστικά είχαν κλειδώσει τη νίκη. Η Ιντιάνα πίεσε στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω από το να μειώσει στο τελικό 121-107. Εκτός του κορυφαίου Άντονι, από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν ο Νένε με 10 ριμπάουντ και 15 πόντους και ο Χάρινγκτον με 16 πόντους και 4 ασίστ, ενώ από την πλευρά των ηττημένων κορυφαίος ήταν ο Χάνσμπρο με 27 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ντένβερ (Καρλ): Άντονι 36 (6), Μάρτιν 4, Νένε 15, Άφλαλο 9 (1), Μπίλαπς 12 (1), Χάρινγκτον 16 (1), Σμιθ, Έλι, Λώσον 13 (1), Γούλιαμς 4, Κάρτερ 3 (1), Φορμπς 1.

Ιντιάνα (Ο'Μπράιεν): Γκρέιντζερ 8, Χάνσμπρο 27, Χίμπερτ 12, Ντάνλιβι 10 (2), Κόλισον 5, Φόστερ 8, Πράις 6 (1), Τζωρτζ 17 (2), Πόουσι 3 (1), Ρας 9 (3), Τζόουνς 2.

AEK: Η όμορφη «κιτρινόμαυρη» ιστορία του Τάσου με τη φανέλα του Σαμπανάτζοβιτς
Γκιώνης: Συγκλονιστική φωτογραφία με την ελληνική σημαία μετά την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες