NBA: Σκόρπισε τον τρόμο ο Λέοναρντ (video)

Ο Λέοναρντ ήταν σε... βραδιά MVP και οδήγησε τους Κλίπερς στο 2-1 και στην νίκη με 130-122 επί των Μάβερικς

Ο Λέοναρντ ήταν εκπληκτικός από την αρχή ως το τέλος σε άμυνα και επίθεση, με τους Κλίπερς να αποκτούν διαφορά στην δεύτερη περίοδο, κλείνοντας το ημίχρονο στο +14 (68-54).

Οι Μάβερικς προσπάθησαν για την... επιστροφή αλλά στην τρίτη περίοδο ο Λούκα Ντόντσιτς χτύπησε και πέρασε εκτός. ο Σλοβένος επέστρεψε στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, έκανε «triple double» αλλά δεν μπόρεσε να συνεχίσει.

Οι συμπαίκτες του βλέποντας τον αρχηγό τους εκτός... μάχης, έκαναν την τελική τους αντεπίθεση, μείωσαν σε 115-107. Κάπου εκεί ο Λέοναρντ ανέλαβε και πάλι δράση, οδηγώντας τους Κλίπερς στην νίκη με 130-122.

Από τους Κλίπερς ο Λέοναρντ ήταν ο κορυφαίος με 36 πόντους (9/10β., 12/20διπ., 1/4τρ.), 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ο Σάμετ είχε 18 πόντους, ο Ζούμπατς 15 πόντους, ο Μόρις 14 πόντους.

LA Clippers vs Dallas Mavericks Full GAME 3 Highlights | August 21 | NBA Playoffs

Άρσεναλ: Πέθανε ο πρώην πρόεδρος των «κανονιέρηδων», Σερ Τσιπς Κέσγουικ
Βαγγέλης Μαρινάκης: «Να κυνηγάτε τα όνειρά σας»
Παναθηναϊκός AKTOR : Απρόοπτο με Λεσόρ, δε θα αγωνιστεί με Περιστέρι
Παναθηναϊκός AKTOR: Συγχαρητήρια στο Περιστέρι