NBA: Πήραν το θρίλερ και βλέπουν τελικούς οι Ρόκετς (photos+video)

Προβάδισμα 3-2 στην σειρά των τελικών της Δύσης πήραν οι Ρόκετς μετά το 98-94 επί των Ουόριορς στο Game 5 στο Χιούστον.

Οι «Ρουκέτες» κατάφεραν να πάρουν το θρίλερ, καθώς ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και έβγαλαν τις άμυνες, την στιγμή που οι Πρωταθλητές ήταν απελπιστικά άστοχοι και για δεύτερο συνεχόμενο ματς, δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στα τελευταία λεπτά.

Μοιραίος του αγώνα για τους «Πολεμιστές» ήταν ο Γκριν, καθώς έχασε τον έλεγχο της μπάλας με το σκορ στο 96-94, ενώ από την άλλη πλευρά, από μηχανής… θεός για τους γηπεδούχους ήταν ο Γκόρντον που σημείωσε κρίσιμο τρίποντο 1 λεπτό και 21 δευτερόλεπτα για το τέλος, ενώ ήταν αυτός που έβαλε τις δύο βολές στα 2,4 δευτερόλεπτα, οι οποίες έκριναν τον αγώνα.

Εξαιρετική ήταν η εμφάνιση του Κρις Πολ για τους Ρόκετς, μια και σημείωσε 20 πόντους και είχε ακόμα 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα, αλλά τραυματίστηκε στο τελευταίο λεπτό και έμεινε στον πάγκο. Απελπιστικά άστοχος ο Τζέιμς Χάρντεν με 19 πόντους, αλλά 5/21 σουτ.

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα άστοχοι. Ο Ντουράντ είχε 29 πόντους αλλά με 8/22 σουτ. Ακολούθησε ο Στεφ Κάρι με 22 πόντους αλλά και με άστοχο σουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα, ενώ αντίθετα, ο Τόμπσον σημείωσε 23 πόντους με καλή εμφάνιση.