Ντάλας Μάβερικς: Τρομακτικός τραυματισμός του Ρόντο, νίκη στο Ορλάντο (videos)

Παρά πρόωρη αποχώρηση του Ραζόν Ρόντο, οι Ντάλας Μάβερικς πέρασαν με 108-93 από το «Amway Center» των Ορλάντο Μάτζικ.

Όπως μαρτυρά το παρακάτω βίντεο, ο Ρόντο (0 πόντ., 1:38) χτυπήθηκε στο κεφάλι από το γόνατο του Ρίτσαρντ Τζέφερσον (14 πόντ., 4/5 σουτ, 28:14), ο οποίος κάλυψε το κενό του Τσάντλερ Πάρσονς (ίωση) στο αρχικό σχήμα του Ρικ Καρλάιλ για δεύτερη συνεχόμενη ημέρα. Από την πλευρά του, ο 28χρονος Αμερικανός πλέι-μέικερ δεν μπόρεσε να συνεχίσει τον αγώνα, καθώς η αλλοίωση του προσώπου του υποχρέωσε άμεση ιατρική παρέμβαση. Ωστόσο, οι Τεξανοί ξεπέρασαν τις δύο παραπάνω απώλειες και ανέβηκαν στο 32-17, ενώ έριξαν στο 15-35 τους Μάτζικ, που γνώρισαν όγδοη συνεχόμενη ήττα στη regular season του 2014-15.

Άλλωστε, οι «μαβς» ξέφυγαν με διαφορά 27 πόντων στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και αποδείχθηκαν ψύχραιμοι, όταν το σκορ έγινε 94-89 στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Παραγωγικά ξεχώρισαν ο Μόντα Έλις με 25 πόντους και ο Τάισον Τσάντλερ με 20, ενώ για τους ηττημένους διακρίθηκε ο Νικ Βούτσεβιτς με 17. Ακόμα, ο Μπεν Γκόρντον (6 πόντ., 2/5 σουτ, 14:09) αποβλήθηκε στο τέταρτο 12λεπτο λόγω διαμαρτυριών στους διαιτητές, ενώ ο Βίκτορ Ολαντίπο (αχίλλειος τένοντας) αποκλείστηκε από τον αγώνα, που μάλλον αποτέλεσε τον τελευταίο του Ζακ Βον στη θέση του κόουτς.

Παναθηναϊκός AKTOR: Στήριξη Ερντογάν σε Αταμάν για τις απειλές από Μακάμπι Τελ Αβίβ (video)
Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια
Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!
Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία