Γιούτα Τζαζ: «Καθάρισε» ο Τζέφερσον με… 40 πόντους (video)

Οι Γιούτα Τζαζ διατήρησαν ελπίδες πρόκρισης στα playoffs κερδίζοντας με 107-100 τους Μινεσότα Τίμπεργουλφς στο «EnergySolutions Arena».

Ειδικότερα, οι «μορμόνοι» προωθήθηκαν στο 42-38 και παρέμειναν μία επιτυχία πίσω από τους όγδοους της Δύσης, Λος Άντζελες Λέικερς, ενώ οι δύο ομάδες έχουν ακόμα τρία παιχνίδια. Θυμίζουμε πως σε περίπτωση ισοβαθμίας ευνοείται η ομάδα του Ταϊρόν Κορμπίν. Στην προκειμένη, πάντως, οφείλουν να χρεώσουν τη νίκη στον Αλ Τζέφερσον, καθώς ο 28χρονος σέντερ ισοφάρισε ρεκόρ καριέρας με 40 πόντους (19/27 σουτ), ενώ παράλληλα συγκέντρωσε 13 «σκουπίδια». Μεταξύ άλλων σημείωσε 19 πόντους με 9/11 σουτ στο τρίτο 12λεπτο βοηθώντας στη μετατροπή παθητικού 7 πόντων σε 82-81, με το οποίο οι Τζαζ ξεκίνησαν στο τέταρτο 12λεπτο. Στο τέλος, ο Ρίκι Ρούμπιο σημείωσε συνεχόμενα καλάθια και διαμόρφωσε 98-97 υπέρ των «λύκων», αλλά η ομάδα του Ισπανού πλέι-μέικερ υποχώρησε στο 29-50.

Πλην του Τζέφερσον, οι Ράντι Φόι και Μο Ουίλιαμς σημείωσαν από 16 πόντους, ενώ ο Πολ Μίλσαπ, που ίσως έδωσε τον τελευταίο εντός έδρας αγώνα του με τη φανέλα τω Τζαζ, είχε 10. Ακόμα, οι Αλέκ Μπαρκς (7 πόντους, 3/4 σουτ), Μάρβιν Ουίλιαμς (4 πόντους, 1/2 σουτ) και Τζαμάλ Τίνσλεϊ (3 πόντους, 1/1 σουτ) επανεντάχθηκαν στο rotation ξεπερνώντας τραυματισμό. Μετά το τέλος του παιχνιδιού, ο Αντρέι Κιριλένκο, που είχε 8 πόντους (3/6 σουτ) σε 23:33, ευχήθηκε στην επί σειρά ετών ομάδα του να προκριθεί στα playoffs.

Για τους Τίμπεργουλφς ξεχώρισε ο Χοσέ Μπαρέα με 23 πόντους, επίδοση που αποτελεί ατομικό ρεκόρ για το 2012-13. Ακολούθησε ο Ρούμπιο, που απέσπασε δηλώσεις στήριξης από τον Ρικ Έιντελμαν, με 13 πόντους, ενώ ο Τσέιζ Μπάντινγκερ είχε 13, ο Ντέρικ Ουίλιαμς 11, ο Γκρεγκ Στιέμσμα 10 και ο Λουκ Ριντάουρ άλλους 10. Τέλος, ο Νίκολα Πέκοβιτς αποκλείστηκε την ύστατη ώρα λόγω ενοχλήσεων στο αριστερό πόδι, ενώ ο Ντάντε Κάνινγχαμ επανήλθε στη δράση μετά από απουσία ενός παιχνιδιού με 8 πόντους (4/9 σουτ) σε 25:40.