Ουάσινγκτον Ουίζαρντς: Πάτησαν… γερά στο Ντένβερ (video)

Άλλο… αέρα προσφέρει ο Τζον Ουολ στους Ουάσινγκτον Ουίζαρντς, οι οποίοι επικράτησαν με 112-108 των Ντένβερ Νάγκετς του Κώστα Κουφού στο «Pepsi Center» χάρη σε 23 πόντους του Μπράντλι Μπιλ και κρίσιμο μπλοκ του Ουολ.

Οι «σβώλοι» διατήρησαν το προβάδισμα για το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά οι Ουίζαρντς ξεκίνησαν το τέταρτο 12λεπτο με επιμέρους σκορ 18-4 και προηγήθηκαν με 92-87. Η διαφορά, όμως, δεν πήρε μεγαλύτερη διαστάσεις και οι «πρωτευουσιάνοι» σημείωσαν τις απαραίτητες βολές, ώστε να ανέβουν στο 8-29 και στο… 2-16 σε εκτός έδρας ματς. Απαιτήθηκε και κρίσιμη συνδρομή του Ουολ, που μπλόκαρε σουτ του Τάι Λόουσον στο 110-108 και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με δύο βολές, 2.7 πριν από τη λήξη της αναμέτρησης.

Συνολικά ο 22χρονος πλέι-μέικερ, ο οποίος παραμένει αναπληρωματική λύση του Ράντι Ουίτμαν, πέτυχε 14 πόντους και μοίρασε 12 ασίστ σε 26 λεπτά. Μεγαλύτερη παραγωγική συμβολή είχε ο Μπιλ, ενώ οι Κέβιν Σεραφέν και Τρέβορ Αρίζα είχαν 18 και 14 πόντους, αντίστοιχα, χωρίς να είναι στην πεντάδα. Μάλιστα ο Γάλλος φόργουορντ/σέντερ «έγραψε» 14 στο τέταρτο 12λεπτο. Ακόμα, οι Εμέκα Οκαφόρ και Μαρτέλ Ουέμπστερ πρόσφεραν από 10 πόντους.

Στους 7 έφτασε ο Νενέ, που έπαιξε για πρώτη φορά στο Κολοράντο με φανέλα διαφορετική των Νάγκετς! Από την πλευρά του, ο Τζόρνταν Κρόφορντ ξεπέρασε τραυματισμό στον αριστερό αστράγαλο και απουσία τεσσάρων αγώνων σημειώνοντας 8 πόντους σε 17 λεπτά. Γύρισε και ο Τρέβορ Μπούκερ με 2 πόντους σε 17 λεπτά.

Για την ομάδα του Τζορτζ Καρλ, η οποία υποχώρησε στο 24-18, ο Λόουσον είχε 29 πόντους, οι Κόρεϊ Μπρούερ και Αντρέ Μίλερ 17, ο Ντανίλο Γκαλινάρι 16 και ο Κένεθ Φαρίντ 10. Στους 2 περιορίστηκε με 0/4 σουτ ο Αντρέ Ιγκουοντάλα, ενώ ο Κουφός πέτυχε 7 πόντους με 3/5 σουτ και μάζεψε 7 ριμπάουντ. Τέλος, ο Ουίλσον Τσάντλερ, που ήταν θετικός στα δύο πρώτα ματς μετά την επανάκαμψή του, έμεινε στους 4 πόντους με 1/5 σουτ σε 20 λεπτά.

NBA: Στους τελικούς της Δύσης οι Μάβερικς με τρομερή ανατροπή
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (19/05) - Πού θα δείτε το φινάλε σε Super League, Premier League
Super League: Η ώρα της στέψης για ΠΑΟΚ ή ΑΕΚ - Κρίνεται ο τίτλος στη Θεσσαλονίκη
Καλεσμένος στον τελικό του Conference League o Γιαννάκης του ΠΑΟΚ!