Ο... νόμος του Πόρτλαντ

Αν και συνάντησαν αντίσταση, οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς επικράτησαν των Λος Άντζελες Κλίπερς με 105-97 και διατήρησαν το εντός έδρας αήττητο.

Πλέον, οι γηπεδούχοι έχουν ρεκόρ 7-2 με έξι νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο Rose Garden. Πάντως, οι Κλίπερς δεν έχασαν την επαφή με το σκορ, αλλά γνώρισαν την τρίτη τους ήττα σε επτά παιχνίδια και έχασαν θετικό σερί τριών παιχνιδιών.

Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους δύο πόντους και διεκδίκησαν με διαδοχικά φάουλ μία πιθανή ανατροπή του σκορ. Εντούτοις, οι παίκτες των Μπλέιζερς ευστόχησαν στις απαραίτητες βολές και «καθάρισαν» την αναμέτρηση.

Οι Μπλέιζερς προηγήθηκαν με 54-47 στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο χαρακτηρίστηκε από... αναρχία. Ωστόσο, όλα τα μέλη της βασικής πεντάδας ξεπέρασαν τους δέκα πόντους, κάτι που έκανε τελικά την διαφορά υπέρ τους, αφού όλοι αποδείχθηκαν «ζεστοί» στα κρίσιμα λεπτά του ματς.

Ο Τζέραρλντ Ουάλας ξεχώρισε με είκοσι πόντους, ενώ οι Ουέσλι Μάθιους και Λα Μάρκους Όλντριντζ ακολούθησαν με 18. Είκοσι πόντους για τους Κλίπερς είχε ο Καρόν Μπάτλερ, ο Τσόνσι Μπίλαπς σταμάτησε στους 19, ενώ ο Μπλέικ Γκρίφιν ολοκλήρωσε την προσπάθεια του με 18 πόντους συνι 12 ριμπάουντ και ο Κρις Πολ (11 π.) έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό.

NBA: Οι Σπερς και οι Πέισερς θα παίξουν δύο αγώνες στο Παρίσι το 2025
Champions League: Έτσι θα ήταν σήμερα το παζλ της σεζόν 2024/25
Νιγηρία: Νέος ομοσπονδιακός προπονητής ο Φίνιντι Τζορτζ
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί στην Τούμπα – «Το πρωτάθλημα έχει δρόμο» (videos)