Μακάμπι Τελ Αβίβ-Αναντολού Εφές 80-72: Υπόθεση δέκα λεπτών με Μπράουν!

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο επικράτησε (80-72) της Αναντολού Εφές

Με άμυνα για σεμινάριο στην τελευταία περίοδο και ηγέτη τον Λορένζο Μπράουν η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε (80-72) της Αναντολού Εφές στο τελευταίο παιχνίδι για το 2022!

Η «ομάδα του λαού» από το 57-65 (στο 30’) με ένα επιμέρους σερί 20-2 έκανε το 77-67 (στο 38’) με τους Τούρκους να έχουν σημειώσει σε 8 λεπτά μόλις δυο πόντους από ελεύθερες βολές!

Οι φιλοξενούμενοι είδαν για πρώτη φορά τον Σέιν Λάρκιν να επιστρέφει στο παρκέ της Euroleague έχοντας 4 πόντους με 1/3 σουτ, 2 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 16.56 λεπτά συμμετοχής, αλλά δεν το χάρηκαν, καθώς ο Λορένζο Μπράουν και η παρέα του χάλασαν τα σχέδια τους στη Menora Mivtachim Arena.

Οι παίκτες του Όντεντ Κάτας μπήκαν δυνατά  (21-11 στο 7') με πρωταγωνιστή τον Λορένζο Μπράουν. Όμως, οι Βασίλιε Μίτσιτς και Ουίλ Κλάιμπερν επέτρεψαν στους Τούρκους να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο έχοντας «ισχνό» προβάδισμα (44-45 στο 20').

Με τον Ροντρίγκ Μπομπουά να συνδράμει επιθετικά και τους Μίτσιτς-Κλάιμπερν να αποτελούν σταθερές για την Αναντολού Εφές η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε το «πάνω χέρι» (57-65 στο 30’) μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου. Εκεί, η άμυνα έδωσε τη λύση για τη Μακάμπι που πίεσε πολύ την Τουρκική ομάδα και έφτασε στη νίκη...

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Μπισάνγκ, Νίκολιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-19, 44-45, 57-65, 80-72.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς 11 (1/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Μπράουν 23 (8/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάρτιν 8 (9 ριμπάουντ), Σόρκιν 2, Ντιμπαρτολομέο 12 (2/6 τρίποντα), Χίλιαρντ 2, Κοέν 1, Χόλινς, Νίμπο 10 (4/5 δίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Κόλσον 11 (2).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 4, Μπομπουά 14 (2), Μπράιαντ 9 (1), Κλάιμπερν 20 (3/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τέιλορ, Πλάις 2, Μίτσιτς 13 (2/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Εμπαγιέ 8 (2), Ζίζιτς 2, Ντάνστον.

Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ: Οι διαιτητές του Game 2 με τη Μακάμπι
Νέο σκάνδαλο στην Premier League: Συνελήφθησαν δύο παίκτες για βιασμό και σεξουαλική επίθεση
Super League: Ντέρμπι κορυφής ΑΕΚ - Παναθηναϊκός | Επικίνδυνοι έξοδοι για ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό