Ολυμπιακός-Αρμάνι Μιλάνο 86-75: Της «έραψε» κοστούμι!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε (86-75) της Αρμάνι Μιλάνο με πρωταγωνιστές τους Χάρισον, Σλούκα και Πρίντεζη

Κοστούμι «έραψε» ο Ολυμπιακός στην Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ κερδίζοντας με 86-75 σε μια αναμέτρηση, όπου κυριάρχησε πλήρως στο δεύτερο ημίχρονο με πρωταγωνιστές τους Άαρον Χάρισον, Κώστα Σλούκα και Γιώργο Πρίντεζη. Αντίθετα, μηδαμινή ήταν η συμμετοχή του Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος έπαιξε μόλις 7.30 και είχε 5 πόντους!

Η Αρμάνι έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο με τον Σέρχι Ροντρίγκεθ να κυριαρχεί στο παρκέ κάνοντας τα πάντα τέλεια. Ο Ισπανός πλέι μέικερ είχε σε λιγότερο από 10 λεπτά, 15 πόντους (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 ελεύθερες βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1μκλέψιμο, έχοντας συγκεντρώσει 20 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης).

Οι Ιταλοί είχαν το «πάνω χέρι» από το πρώτο 10λεπτο (18-21) και είχαν μια… ασφάλεια (25-30 στο 15’ 32-37 στο 18’ και 36-42 στο 20’), καθώς ο Γιώργος Πρίντεζης αποτελούσε την σταθερή απειλή επιθετικά για το καλάθι της Αρμάνι. Ο Σλούκας και ο ΜακΚίσικ αποτελούσαν δυο σταθερές, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης χρησιμοποιήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά έκτοτε έμεινε στον πάγκο ως το τέλος του ματς!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ιταλοί ουσιαστικά είχαν τον έλεγχο μέχρι το 23’ (40-48), αλλά ένα επιμέρους 9-0 σ’ ένα λεπτό (49-48) έβαλε τον Ολυμπιακό σε θέση… οδηγού με τρίποντο του Κώστα Σλούκα.

Από εκείνο το σημείο έκανε τρομερή δουλειά ο Άαρον Χάρισον, ο οποίος «σκότωσε» περιφερειακά τους Ιταλούς και αποτέλεσε τον «θεμέλιο λίθο» της ανατροπής της ελληνικής ομάδας που προηγήθηκε με 59-53 (στο 29’) ενώ τρία τρίποντα από Χάρισον (66-58 στο 31’), Σλούκα (69-60 στο 32’) και Τζένκινς (72-63 στο 32.30’’) έδωσαν… αέρα στον Ολυμπιακό και μια απόσταση ασφαλείας που διατηρήθηκε ως το τέλος.

Διότι, ότι κι αν δοκίμασε ο Έτορε Μεσίνα, δεν μπόρεσε να του βγει καθώς το καλάθι… μίκρυνε για την ομάδα του στο δεύτερο μέρος, όπου πέτυχε μόλις 33 πόντους!

Το δίδυμο Ροντρίγκεθ-Ρολ αποτέλεσε το μοναδικό σημείο αναφοράς για την Αρμάνι, που είχε «άφαντο» τον Μάλκολμ Ντιλέινι, που έμεινε στους 5 πόντους (1/7 σουτ εντός παιδιάς!) σε 19 λεπτά, ενώ δεν είχαν επίδραση στο παιχνίδι των Ιταλών ο Χάινς, ο Λεντέι και ο Ντατόμε, σε τέτοιο βαθμό ώστε να κρατήσουν την ομάδα τους, όταν δεν υπήρχε σκοράρισμα πέραν του Ρολ.

Σ’ αυτό βέβαια, έπαιξε μεγάλο ρόλο η πολύ καλή άμυνα των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα, που απέκοψαν στο δεύτερο μέρος τον Ροντρίγκεθ από την υπόλοιπη ομάδα, χαλώντας την δημιουργία του…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεζ, Σέμες, Τρεπένιερ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 36-42, 63-58, 86-75.