Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 92-65: Την έκανε σκόνη και θρύψαλα…

Η Ρεάλ Μαδρίτης «ισοπέδωσε» 92-65 την Μπαρτσελόνα και πανηγύρισε την πέμπτη σερί νίκη σε clasico στη Euroleague!

Ήταν clasico αλλά σίγουρα δεν ήταν ντέρμπι! Η Ρεάλ Μαδρίτης έχει τον τρόπο της να παίρνει τα ματς με την Μπαρτσελόνα όταν παίζουν στην Ευρώπη κι αυτό έπραξε και την Πέμπτη!

Βέβαια, αυτή τη φορά οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο το έπραξαν και με έναν άκρως... εμφατικό τρόπο, επικρατώντας με 27 πόντους διαφορά! Για τη «βασίλισσα» ήταν η πέμπτη διαδοχική νίκη επί των «μπλαουγκράνα» στην Ευρώπη, σε ένα ματς όπου μετά το πρώτο δεκάλεπτο είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους 31-13 στη δεύτερη περίοδο κι εκτόξευσε τη διαφορά στο +23 (53-30).

Το πιο εντυπωσιακό είναι ίσως το γεγονός ότι η Ρεάλ ήταν εντυπωσιακή μολονότι ο Σέρχιο Γιουλ δεν ήταν σε κακό βράδυ και τελείωσε το ματς με 0/7 τρίποντα, ο Γκουστάβο Αγιόν πέτυχε μόλις 2 πόντους ενώ ο Φελίπε Ρέγιες έμεινε εκτός! Βέβαια, κι από την άλλη πλευρά ο Κρις Σίνγκλετον δεν βοήθησε (03 σουτ), ενώ με 7/23 τρίποντα οι Καταλανοί δεν θα μπορούσαν να περιμένουν πολλά περισσότερα.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 53-30, 69-50, 92-65.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά των δύο ομάδων στο gallery...

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ