Η Ζαλγκίρις «άλωσε» το ΣΕΦ, με πλεονέκτημα στα play offs o Παναθηναϊκός!

Η Ζαλγκίρις νίκησε στην παράταση τον Ολυμπιακό αποτέλεσμα που στέλνει τον Παναθηναϊκό οριστικά με πλεονέκτημα στα play offs!

Μετά από θρίλερ στο ΣΕΦ που κρίθηκε στην παράταση ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ζαλγκίρις. Οι Λιθουανοί με τρομερή αντεπίθεση από τα μέσα της τρίτης περίοδου κάλυψαν διαφορά 16 πόντων, έστειλαν το ματς στo έξτρα πεντάλεπτο παράταση και νίκησαν με 85-84.

To «διπλό» στο ΣΕΦ στέλνει τον Παναθηναϊκό οριστικά με πλεονέκτημα έδρας στα play offs στο φινάλε της κανονικής διάρκειας της διοργάνωσης. Ο αντίπαλος αλλά και η τελική θέση τόσο του Ολυμπιακού όσο και του Παναθηναϊκού θα κριθεί στο παιχνίδι της Ρεάλ με την Μπάμπεργκ.

Τα σενάρια πλέον είναι ξεκάθαρα:

Με νίκη της Ρεάλ: τα ζευγάρια θα είναι Ολυμπιακός (3ος) - Ζαλγκίρις και Παναθηναϊκός (4ος) - Ρεάλ

Με ήττα της Ρεάλ: τα ζευγάρια θα είναι Παναθηναϊκός (3ος) - Ζαλγκίρις και Ολυμπιακός (4ος) - Ρεάλ

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 43-31, 59-56, 80-80κ.α., 85-86 παρ.

Όσον αφορά τον αγώνα, όλα κρίθηκαν όταν ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +16 στο 26' και δεν μπόρεσε να διατηρήσει τη διαφορά μέχρι το τέλος.

Στην τελευταία περίοδο η Ζαλγκίρις έφερε τα πάνω κάτω, βρέθηκε στο +4 με τους «ερυθρόλευκους» να στέλνουν το ματς στην παράταση, εκεί που επιθετικά μπλόκαραν εντελώς και ο Γιανκούκας υπέγραψε τη νίκη των Λιθουανών.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπράουν 4 (1), Παπαπέτρου 9 (2), Σπανούλης 16 (5/8 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ασίστ), Μιλουτίνοβ 15 (9 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 8 (1), Μάντζαρης 4, Ρόμπερτς 12 (3), Μπόγρης, Ουίλτζερ 9, Τόμπσον 8 (7 ριμπάουντ).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18 (4/7 δίποντα, 10/11 βολές, 6 ριμπάουντ), Πάνγκος 6 (2/7 σουτ, 6 ασίστ), Τουπάν 6, Ούντριχ 6 (8 ασίστ), Γιανκούνας 15 (7/8 δίποντα, 1/1 βολή), Μασιούλις, Μιλάκνις 8 (2), Μίτσιτς 5, Ουάιτ 7 (5 ριμπάουντ), Καβαλιάουσκας 4, Ουλανόβας 11 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

NBA: Συγκλονιστικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά απελπιστικά μόνος - Σοκ για τους Σέλτικς
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Επανέρχεται η Γαλατασαράι για τον Ερικσεν
Πολωνία: Ενισχύει με στρατό τους Ολυμπιακούς Αγώνες
Ιβάνα Κνολ: Η πιο διάσημη οπαδός του Μουντιάλ «ζεσταίνεται» για το Euro 2024 (pics)