Eurobasket 2022: Στα νοκ άουτ με Γερμανία το Μαυροβούνιο του Πέρι, εκτός η Γεωργία του Ζούρου

Την πρόκριση για τη φάση των «16» του Eurobasket 2022 εξασφάλισε το Μαυροβούνιο, επικρατώντας 81-73 της Γεωργίας - Κόντρα στη Γερμανία στα νοκ άουτ του Βερολίνου, με την Ελλάδα (εφόσον προκριθεί) ο νικητής του ζευγαριού.

Από την τρίτη θέση της βαθμολογίας του 1ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ 2022 και με το «εισιτήριο» για τα νοκ-άουτ του Βερολίνου... ανά χείρας, ολοκλήρωσε το Μαυροβούνιο τις υποχρεώσεις του στην Α' φάση της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Μπόσκο Ράντοβιτς επικράτησε με 81-73 της «οικοδέσποινας» του ομίλου, Γεωργίας, αφήνοντας την ομάδα του Ηλία Ζούρου εκτός συνέχειας με ρεκόρ 1-4.

Η άμυνα των τριών πρώτων δεκαλέπτων (κράτησε κάτω από τους 20 πόντους σε κάθε περίοδο τη Γεωργία), η διάρκεια των Ιγκόρ Ντρόμπνιακ (22π.), Κέντρικ Πέρι (17π., 9ασ.) στο κομμάτι της επίθεσης και ο απόλυτος έλεγχος των ριμπάουντ, έκαναν εύκολη τη ζωή των Μαυροβούνιων.

Από την Γεωργία ξεχώρισε ο Θαντ ΜακΦάντεν με 16 πόντους και ο Αλεξάντερ Μαμουκελασβίλι με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Πλέον, το Μαυροβούνιο θα αντιμετωπίσει στο Βερολίνο τη Γερμανία, ενώ ο νικητής αυτού του ζευγαριού θα βρεθεί στα προημιτελικά με την Ελλάδα (εφόσον προκριθεί από τους «16»).

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 35-41, 52-58, 73-81

ΓΕΩΡΓΙΑ (Ζούρος): Αντρονικασβίλι 4, Μαμουκελασβίλι 15 (1 τρίποντo, 10 ριμπάουντ), Τζιντσαράτζε 2, Τσιντσάτζε, Σερμαντίνι 14 (9 ριμπάουντ), Σανάτζε 15 (3), Μπερισβίλι 3, Μοκολισβίλι, ΜακΦάντεν 16 (3), Μπιτάτζε 5 (9 ριμπάουντ)

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Ράντοβιτς): Ίλιτς, Μιχάιλοβιτς 7 (1), Ράντοντσιτς 9 (8 ριμπάουντ), Σιμόνοβιτς 7, Ράντοβιτς 7 (11 ριμπάουντ), Ντούμπλιεβιτς 10 (2), Ντρόμπνιακ 22 (3), Πόποβιτς 2, Πέρι 17 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ).

Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»
Άστον Βίλα - Ολυμπιακός 2-4: Αφεντικό για τον τελικό στην «OPAP Arena» με τεσσάρα