Παναθηναϊκός-Προμηθέας 87-79: «Καμπανάκι» στο ΟΑΚΑ πριν από το Final-8 (video)

Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός, δεν έπαιξε για ένα ακόμα παιχνίδι άμυνα και ζορίστηκε στο ΟΑΚΑ από τον Προμηθέα, πριν από το Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας, στο Ηράκλειο (16-19/2).

Σημάδια κόπωσης, έλλειψης συγκέντρωσης, χημείας και ενέργειας παρουσίασε ο Παναθηναϊκός στην τελευταία... πρόβα πριν από το Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έχοντας να αντιμετωπίσει για δεύτερο σερί ματς τις απουσίες των Παπαγιάννη και Ουόλτερς, αλλά με τον Πονίτκα να επιστρέφει (και να είναι πρώτος σκόρες της ομάδας του με 15 πόντους) ήταν κάκιστη στην άμυνα και επέτρεψε στον Προμηθέα να απειλεί μέσα στο ΟΑΚΑ μέχρι και το 37' (76-76).

Λι και Γκουντάιτις εμφανίστηκαν καταπονημένοι μετά την υπερπροσπάθεια κόντρα στη Βαλένθια, με τον Αμερικανό, ωστόσο, να είναι καθοριστικός στο τέλος (11 πόντοι, 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ), ενώ εξαιρετικό ήταν το ντεμπούτο του Αγραβάνη στη Basket League με τη φανέλα του Παναθηναϊκού (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα).

Η εξέλιξη του αγώνα

Το πρώτο 10λεπτο αποτέλεσε καμπανάκι για τον Παναθηναϊκό ενόψει του Final-8 για το Κύπελλο Ελλάδας. Οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν υποτονικοί σε άμυνα και επίθεση, με τον Προμηθέα να πυροβολεί από την περιφέρεια με 5/10 τρίποντα και να προηγείται για πρώτη φορά με 10 πόντους στο τέλος της περιόδου (14-24).

Οι αλλαγές του Ράντονιτς και κυρίως η επιθετική προσφορά των Αγραβάνη και Πονίτκα, σε συνδυασμό με τη βελτίωση της αμυντικής εικόνας της ομάδας συνολικά, είχαν ως αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά. Ο Προμηθέας δεν πέτυχε άλλο τρίποντο και κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (43-40).

Στην τρίτη περίοδο οι «πράσινοι» ξέφυγαν μέχρι και με 6 πόντους, αλλά η ομάδα της Πάτρας εκμεταλλευόταν κάθε αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να μένουν κοντά στο σκορ (66-63 στο 30'). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε μέχρι και 3:30 πριν από τη λήξη.

Σε εκείνο το σημείο ο Προμηθέας ισοφάρισε σε 76-76, ο Ράντονιτς πήρε τάιμ άουτ και οι παίκτες του με 2 λεπτά σοβαρού μπάσκετ και σερί 9-0 έφτασαν στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 14-24, 43-40, 66-63, 87-79