Καρδίτσα-ΠΑΟΚ 87-70: Με «σφραγίδα» Μπέιτμον και 18 τρίποντα!

Η Καρδίτσα επικράτησε (87-70) του ΠΑΟΚ σε φιλικό προπονητικού χαρακτήρα με τον Μπέιτμον να ηγείται της Θεσσαλικής ομάδας

Τα 18 τρίποντα συνολικά και η σπουδαία εμφάνιση του Μπέιτμον οδήγησαν την Καρδίτσα σε μια ευρεία νίκη (87-70) επί του ΠΑΟΚ σε φιλικό προπονητικού χαρακτήρα στην Θεσσαλική πόλη. Αυτό ήταν το από τα δύο φιλικά των δύο ομάδων, πριν από την έναρξη των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων της νέας σεζόν.

Οι γηπεδούχοι είχαν εντυπωσιακή ευστοχία έξω από τα 6,75 από το ξεκίνημα του αγώνα. Πετυχαίνοντας μάλιστα 8 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον ΠΑΟΚ και προηγήθηκαν 34-17. Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ μείωσε 35-26, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να διατηρήσουν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα, έχοντας 11 εύστοχα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο (με τον ΠΑΟΚ να ευστοχεί μόνο δύο φορές από τα 6,75), διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν 54-39.

Η προσπάθεια μείωσης της διαφοράς έφερε αρχικά το σκορ στο 57-45, αλλά στο 26΄η Καρδίτσα ξέφυγε και πάλι με 17 (65-48), για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +16 (72-56). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η διαφορά έπεσε στους 10 (75-65) στο 34΄, αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ευστοχούν από μακριά, φτάνοντας τα 18 τρίποντα και φυσιολογικά πήραν τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζαχαρής, Μαραμής, Παζώλης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-17, 54-39, 72-56, 87-70.

ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ: Μπόεχαιμ 6 (2), Πριτζέτ 6, Μπέιτμον 23 (4), Αθηναίου 9 (3), Καλαϊτζάκης, Χάντερ 17 (5), Ντελοριέρ 7, Τσούκας 8 (2), Αλεξιάδης, Κώττας 1, Γκάμπροβσεκ 10 (2).

ΠΑΟΚ: Φράνκε 10 (2), Ντάρκο-Κέλι 11 (1), Ρίλει 16 (1), Τσιακμάς 3 (1), Χαντς 3, Μαργαρίτης 5, Πόλει 4, Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης 1, Καμπερίδης, Σαλούστρος 7 (1), Ρένφρο 8.

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι
Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ