Κύριοι Λιόλιο και Πιτσίλκα ιδού τα έργα σας... (video)

Κορομηλάς, Τσαρούχα και Κάρδαρης κράτησαν τον Ολυμπιακό στα δύσκολα του πρώτου ημίχρονου και τον έσπρωξαν στην ανατροπή και τη νίκη στην 3η περίοδο με προκλητικά σφυρίγματα. Δείτε το αποκαλυπτικό βίντεο.

Ο Ολυμπιακός έκανε το break στο ΟΑΚΑ το βράδυ της Τρίτης (14/6), πήρε προβάδισμα με 2-0 στους τελικούς της Basket League κόντρα στον Παναθηναϊκό και βρίσκεται πολύ κοντά στην κατάκτηση του τίτλου μετά από 6 χρόνια.

Είναι γνωστό πως οι «πράσινοι» πληρώνουν τα λάθη στον σχεδιασμό και τις επιλογές του περασμένου καλοκαιριού, με την ομάδα να αντιμετωπίζει σοβαρά δομικά προβλήματα που δεν την αφήνουν καθόλη τη διάρκεια της χρονιάς να εμφανιστεί ανταγωνιστική.

Ωστόσο, το Game 2 σημαδεύτηκε και από τα διαιτητικά όργια του Κορομηλά, της Τσαρούχα και του Κάρδαρη. Η τριάδα με τα γκρι έκανε εξαρχής σαφέστατες τις προθέσεις της. Με προκλητικά σφυρίγματα κράτησε μέσα στο παιχνίδι τον Ολυμπιακό κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, διάστημα στο οποίο ο Παναθηναϊκός κυριαρχούσε αγωνιστικά.

Και στην τρίτη περίοδο, όπως πολύ σωστά επισήμανε και ο Γιώργος Βόβορας, δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να πάρει τα πάνω της η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και να κάνει την ανατροπή που άλλαξε τα ψυχολογικά δεδομένα του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός των πολλών προβλημάτων δεν κατάφερε να διαχειριστεί αυτή την κατάσταση, κατέρρευσε και ο Ολυμπιακός έφτασε στο 2-0 και ένα βήμα πριν την κατάκτηση του τίτλου.

Όλα αυτά βέβαια έχουν συγκεκριμένουν υπεύθυνους. Τον πρόεδρο της ΕΟΚ, Βαγγέλη Λιόλιο και τον αρχιδιαιτητή Νίκο Πιτσίλκα...