Περιστέρι-Λαύριο 91-80: Το «καθάρισε» και εξασφάλισε τη θέση του στα playoffs

Αλώβητο βγήκε το Περιστέρι στην τελευταία αγωνιστική υποχρέωση της κανονικής περιόδου, επικρατώντας του Λαυρίου με 91-80

Το Λαύριο το πάλεψε στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», ωστόσο το Περιστέρι είχε μεγαλύτερο κίνητρο και τον υποχρέωσε σε ήττα στο φινάλε της κανονικής περιόδου της Basket League.

Οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τέραν Πέτεγουεϊ (21 πόντοι με 9/16 σουτ και 2/2 βολές) κι έτσι εξασφάλισαν τη συμμετοχή στα playoffs, με τον Ολυμπιακό να αποτελεί τον αντίπαλό τους.

Για το Λαύριο, που έγραψε τον επίλογο στη φετινή σεζόν, ο Δημήτρης Κακλαμανάκης είχε 22 πόντους και 121 ριμπάουντ, ενώ ο Βασίλης Μουράτος έκανε θραύση στη δημιουργία, με 16 ασίστ (αλλά και 14 πόντους).

Ο αγώνας

Τρία τρίποντα του 18χρονου Μπιλάλη έβαλαν νωρίς το Περιστέρι σε... θέση οδηγού (19-10 στο 6΄), αλλά η είσοδος στο παιχνίδι του Κακλαμανάκη, που σημείωσε έξι γρήγορους πόντους, έφερε ένα σερί 8-0 για τους φιλοξενούμενους, που μείωσαν σε 19-18. Η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς κράτησε έστω και οριακά το προβάδισμα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με πρωταγωνιστή τον Χρηστίδη, «έτρεξε» με τη σειρά της ένα σερί 9-0 και ξέφυγε 43-33 στο 17΄, για να κλείσει το ημίχρονο στο +8 (47-39).

Ενα προσωπικό σερί 7-0 του Ρασάντ Βον έφερε το Λαύριο σε απόσταση... βολής (57-54) στο 25΄ και το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο ως το 30΄, με τους γηπεδούχους να διατηρούν μικρό προβάδισμα. Στην τελευταία περίοδο, οι Πέτεγουεϊ και Γκρέι πήραν την κατάσταση στα χέρια τους, το Περιστέρι ξέφυγε 84-71 πεντέμισι λεπτά πριν τη λήξη και δεν απειλήθηκε ως το τέλος, παίρνοντας το τελευταία εισιτήριο για τα πλέι-οφ.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 47-39, 68-62, 91-80

NBA: Νέο συμβόλαιο με τους Μάβερικς υπέγραψε ο Κιντ