Περιστέρι-Λάρισα 71-77: Μεγάλο διπλό στα δυτικά με υπογραφή Κρουμπάλι

Την ανατροπή μέσα στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» πέτυχε η Λάρισα κάνοντας μία μεγάλη νίκη

Η Λάρισα συνεχίζει τις δυναμικές εμφανίσεις, πετυχαίνοντας την απόλυτη ανατροπή και μέσα στο Περιστέρι, έχοντας τον Ουσμάν Κρουμπάλι σε εξαιρετική μέρα.

Πλέον η νικήτρια Λάρισα ανέβηκε στο 8-9, ενώ το Περιστέρι έπεσε στο 8-10.

Ο Κρουμπάλι ήταν ο MVP της αναμέτρησης με 16 πόντους και 16 ριμπάουντ και τον Στίβεν Γκρέι να είναι με 20 πόντους ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων.

Ο αγώνας

Το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα και με τον Στίβεν Γκρέι σε εξαιρετική βραδιά εξίσου το Περιστέρι έχτισε εύκολα μια διψήφια διαφορά για το +12 και το 26-14. Η αστοχία πίσω από τα 6,75μ. για τη Λάρισα δεν τη βοήθησε να μειώσει τη διαφορά για να πάνε στα αποδυτήρια με στο 44-35 (8/14 τρίποντα οι γηπεδούχοι, 2/12 οι φιλοξενούμενοι).

Στην επανάληψη Χρηστίδης και Μωραΐτης εκτόξευσαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα 53-41 στο 24', ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν αυτή που περίμενε ο Μίλαν Τόμιτς. Το 2-15 επιμέρους σκορ που πέτυχε η Λάρισα διέγραψε το προβάδισμα των γηπεδούχων και μάλιστα τους έδωσε και «αέρα» +1 στο 30ο λεπτό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Περιστέρι δεν έβρισκε σκορ και έβλεπε τους Θεσσαλούς να απομακρύνονται. Η Λάρισα διατήρησε το μομέντουμε και τη συνέπεια στις βολές για να πανηγυρίσει την 8η νίκη της στη Stoiximan Basket League.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-14, 44-35, 55-56, 71-77

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα.

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ