Απόλλων Π.-Ηρακλής 89-95: Με υπογραφή Γουντς-Έιμπραμς στη δεύτερη παράταση!

Ο Ηρακλής με τους Κεϊσόν Γουντς και Τζαμάρ Έιμπραμς να πραγματοποιούν μεγάλη εμφάνιση πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη στη δεύτερη παράταση με 95-89 (67-67 κ.α., 80-80 α’ παρ.) επί του Απόλλωνα

Παίζοντας εξαιρετικά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και με σπουδαία εμφάνιση του Κεϊσόν Γουντς και του Τζαμάρ Έιμπραμς, ο Ηρακλής επικράτησε στην δεύτερη παράταση του Απόλλωνα στην Πάτρα με 95-89 (67-67 κ.α., 80-80 α’ παρ.)!

Οι «κυανόλευκοι» στο ξεκίνημα της πρώτης παράτασης έχασαν λόγω τραυματισμού τον καλύτερο παίκτη τους μέχρι εκείνη τη στιγμή, τον Τόνι Ρότεν, αλλά στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη στην πρώτη παράταση ο Γουντς και στην δεύτερη ο Έιμπραμς «καθαρίζοντας την μπουγάδα».

Έπειτα από τρεις μήνες και επτά σερί ήττες, ο Ηρακλής επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα! Η ομάδα του Κώστα Μέξα παρότι ισοφαρίστηκε δυο φορές έμεινε ψύχραιμη και στο τέλος πέτυχε τον σκοπό της.

Την χαρά της νίκης όμως για τον Ηρακλή μετρίασε ο τραυματισμός του Τόνι Ρότεν που αποχώρησε υποβασταζόμενος από την αναμέτρηση στα 4'47'' για το τέλος της πρώτης παράτασης.

Ο Κέισον Γουντς (21 πόντοι) και ο Τζαμάρ Έιμπραμς (21 πόντοι) ήταν εκείνοι ππου σήκωσαν το βάρος επιθετικά για τον Ηρακλή, ο οποίος πήρε τους 77 από τους 95 πόντους του από τέσσερις παίκτες (Γουντς, Έιμπραμς, Γκάρετ και Ρότεν). Από την άλλη δεν του στοίχισε η ήττα κατά κράτος στα ριμπάουντ (39 έναντι 51 των Πατρινών).

Την ίδια στιγμή ο Απόλλωνας είχε σε πολύ άσχημη ημέρα τον Νίκο Δίπλαρο (6 πόντοι με 2/13 σουτ εντός παιδιάς), ενώ οι Πατρινοί σούταραν με ποσοστό περίπου 14% (6/39 τρίποντα)!

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Ηρακλής μπήκε δυναμικά και είχε τον έλεγχο παίρνοντας μια διαφορά 12 πόντων (2-14 στο 4'), υποχρεώνοντας τον Νίκο Βετούλα να καλέσει τάιμ άουτ. Οι κινήσεις που έκανε ο προπονητής των γηπεδούχων άλλαξαν σταδιακά την εικόνα του ματς (15-22 στο 10’).

Ο Γιώργος Τσαλμπούρης σε ρόλο «εκτελεστή» και ο Τρε ΜακΛίν να μαζεύει τα ριμπάουντ σκοράρωντας ενίοτε στην επίθεση επέτρεψαν στους Πατρινούς να μειώσουν στο -6 (27-33, στο 20’) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Ο Ηρακλής διατήρησε μια απόσταση στην τρίτη περίοδο (42-53 στο 27.30’’), όμως ένα ντεμαράζ με τον Γιώργο Τσαλμπούρη επέτρεψε στους «μελανόλευκους» να πλησιάσουν ξανά (49-53 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, ο Ηρακλής είχε τις λύσεις από τους Ρότεν και Γκάρετ, όμως η λάθος αντίδραση στην τελευταία άμυνα τους σε συνδυασμό με την άστοχη βολή του Τζαμάρ Έιμπραμς στα 5.7’’ πριν την λήξη οδήγησε σε «τρίποντο-μαχαιριά» του Τσαλμπούρη σε χρόνο μηδέν (67-67, στο 20’), αφού οι παίκτες του Κώστα Μέξα δεν έκαναν φάουλ.

Στην πρώτη παράταση είδαμε ξανά το ίδιο έργο, καθώς μετά τον τραυματισμό του Ρότεν το σκοράρισμα ανέλαβε ο Κεισόν Γουντς αλλά οι 1/2 ελεύθερες βολές του Δημήτρη Σταμάτη στα 9.3’’ πριν την λήξη (78-80) έδωσαν το δικαίωμα στον Απόλλωνα να σκοράρει στη λήξη με τον Τρε ΜακΛίν (80-80) στέλνοντας τον αγώνα στην δεύτερη παράταση.

Εκεί, η κόπωση λύγισε τους γηπεδούχους, ενώ για τον «γηραιό» τα «ηνία» είχε αναλάβει ο Τζαμάρ Έιμπραμς και με δυο μεγάλα τρίποντα οδήγησε τον Ηρακλή στο μεγάλο «διπλό».

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Πιτσίλκας, Τσιμπούρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-22, 27-33, 49-53, 67-67(κ.α.), 80-80 (α' παρ.), 89-95 (β’ παρ.).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Τσαλμπούρης 28 (5/8 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Δίπλαρος 6 (2/13 σουτ, 4 ασίστ), ΜακΛιν 14 (0/7 τρίποντα, 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντέιβις 2 (1/6 σουτ), Μήτρου - Λονγκ 20 (8/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπόγρης 2, Τσιακμάς, Σίμονς 17 (2), ΜακΛάφλιν.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Γουντς 21 (4/7 τρίποντα), Σταμάτης 5 (0/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Ρότεν 17 (7/14 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/6 βολές), Γκάρετ 18 (6/9 δίποντα, 6/8 βολές, 9 ριμπάουντ), Έιμπραμς 21 (1/3 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Σκορδίλης 6 (6 ριμπάουντ), Χένρι (0/3 σουτ), Ντολεζάι 1, Παπαδάκης 6 (0/5 σουτ, 6/ βολές).

Γλιτώνει τη χρεοκοπία ο Μπόρις Μπέκερ
Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1