Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Προμηθέας 92-67: Απολαυστικός πριν από το ντέρμπι (video+photos)

«Ζεστός» πηγαίνει ο Παναθηναϊκός, αλλά και ο Νεμάνια Νέντοβιτς στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, καθώς επικράτησε εύκολα, προσφέροντας θέαμα, του Προμηθέα με 92-67 στο κλειστό του ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός πηγαίνει... ζεστός στο ντέρμπι της 23ης Δεκεμβρίου με τον Ολυμπιακό, καθώς με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να κάνει μεγάλο παιχνίδι (17 πόντους σε λιγότερο από 14 λεπτά με 5 τρίποντα) επικράτησε εύκολα με 92-67 του Προμηθέα Πάτρας στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Η βραδιά ήταν απολαυστική για τους περίπου 2.500 φίλους των «πράσινων» που βρέθηκαν στις εξέδρες (μεταξύ των οποίων εκατοντάδες οικογένειες), με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να προσφέρει και θέαμα σε πολλές περιπτώσεις.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε λίγο... μουδιασμένα στο παρκέ, αλλά από τη στιγμή που πέρασε στο παιχνίδι ο Σέρβος γκαρντ το παιχνίδι... τελείωσε. Με ένα επιμέρους 25-5 η διαφορά πήγε στο +20 και δεν... γύρισε ποτέ.

Πολύ καλή εμφάνιση και από τους Χάουαρντ Σαντ Ρος (11 πόντους, 5 κλεψίματα), Οκάρο Ουάιτ (13 πόντους, 4 ασίστ) και Τζέρεμι Έβανς (9 πόντους και 7 ριμπάουντ).

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Δημήτρης Πρίφτης έριξε στο παρκέ την πεντάδα των τελευταίων αγώνων (Μέικον, Σαντ Ρος, Παπαπέτρου, Ουάιτ και Παπαγιάννης), αλλά δεν τράβηξε ιδιαίτερα επιθετικά. Ο Έλληνας κόουτς έριξε στο παιχνίδι τον Νεμάνια Νέντοβιτς μετά από 4 λεπτά με το σκορ να είναι στο 7-7. Μετά από 8 λεπτά που ξαναβγήκε στις αρχές της δεύτερης περιόδου, ο Σέρβος γκαρντ είχε φτάσει τους 11 πόντους και τις 2 ασίστ, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 32-12 με ένα επιμέρους 25-5 και ένα σερί 17-0.

Οι νέες αλλαγές σε εκείνο το σημείο έδωσαν τη δυνατότητα στον Προμηθέα να... αναπνεύσει λίγο και να μειώσει τη διαφορά από το -20 που είχε βρεθεί. Με τρίποντο στο Γκίκα μείωσε μέχρι και το 38-27, αλλά ο Χάουαρντ Σαντ Ρος ήταν αυτός που πήρε τη σκυτάλη από τον Νέντοβιτς. Με τρομερές άμυνες (4 κλεψίματα στο πρώτο ημίχρονο, τα 3 στο δεύτερο δεκάλεπτο) και σημαντική επιθετική συνεισφορά (11 πόντους και 1 ασίστ) ανέβασε τη διαφορά στο 48-31, με το ημίχρονο να κλείνει τελικά στο 48-33.

Με... βομβαρδισμό από τρίποντα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, καθώς τα 5 πρώτα καλάθια του τρίτου δεκαλέπτου ήρθαν έξω από τα 6,75μ. Τα δύο πρώτα από τους Ουάιτ και Νέντοβιτς, με τη διαφορά να ανεβαίνει για πρώτη φορά στο +21 (54-33). Οι Πατρινοί απάντησαν με άλλα δύο, για να έρθει ένα ακόμα από τον εκπληκτικό Σέρβο του Παναθηναϊκού, πριν κάτσει στον πάγκο για να πάρει ανάσες. Ήδη ωστόσο το νερό είχε μπει στο... αυλάκι, με τους «πράσινους» να φτάνουν και στο +22 στο τέλος της περιόδου (70-48) με δύο τρίποντα του Λευτέρη Μποχωρίδη

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Νέντοβιτς ξεκουράστηκε ενόψει του Ολυμπιακού, αλλά οι υπόλοιποι «πράσινοι» φρόντισαν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό με τη διαφορά να πηγαίνει μέχρι και τους 27 πόντους (80-53), για να ολοκληρωθεί τελικά το παιχνίδι με το τελικό 92-67.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 48-33, 70-48, 92-67

Δείτε τα στατιστικά:

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»