Λάρισα-Ολυμπιακός 101-70: Έκανε περίπατο, αγωνία για Φαλ! (video)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα (101-70) της Λάρισας στη Νεάπολη, αλλά υπάρχει ανησυχία για τον τραυματισμό του Μουσταφά Φαλ, ο οποίος κινδυνεύει να μείνει εκτός με τον Ερυθρό Αστέρα

Ένα ημίχρονο άντεξε η Λάρισα, καθώς στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πάτησε το... γκάζι και κυριάρχησε (101-70) στο κλειστό της Νεάπολης για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Όμως, η νίκη περνά αμέσως σε... δεύτερη μοίρα, καθώς ο τραυματισμός του Μουσταφά Φαλ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου καθιστά αμφίβολη την συμμετοχή του στην αναμέτρηση της Ευρωλίγκας με τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι.

Με τον Κουίνσι Έισι να έχει φορτωθεί από νωρίς με τρία φάουλ, η Λάρισα ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στα μισά της πρώτης περιόδου (11-7).

Ο Ολυμπιακός με καλάθια του Σάσα Βεζένκοφ (είχε 10 πόντους στο 10λεπτο) ανέκτισε τον έλεγχο, ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης με τις λύσεις στη δεύτερη περίοδο έδωσε αέρα 7 πόντων (35-42 στο 20’) στους Πειραιώτες.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, Ντόρσεϊ και Ουόκαπ έδωσαν «αέρα» στους «ερυθρόλευκους» που εξουδετέρωσαν πλήρως τους Θεσσαλούς «χτίζοντας» μια διαφορά 24 πόντων (53-77 στο 30’). Κάτι για το οποίο έπαιξε ρόλο και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, ο οποίος ανέβασε την απόδοση του, παίζοντας με την... κεκτημένη ταχύτητα της πολύ καλής παρουσίας του στην Ρωσία με την Ούνικς.

Ο Ολυμπιακός ήταν σοβαρός και στο τέταρτο δεκάλεπτο, δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο του να μειώσει την διαφορά...

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζαχαρής, Λόρτος, Κωνσταντινίδου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 35-42, 53-77, 70-101

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 16 (7/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Κρουμπάλι 4 (2/8 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τσαϊρέλης 2, Γκριν 4/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαντωνίου 4 (1/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Βησσαρίου 3 (1), Σπυρόπουλος 2, Σαχπατζίδης, Ζάρας 6 (2/7 σουτ), Καράμπελας 13 (1/1 δίποντα, 3/5 τρίποντα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έισι (0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 0/2 βολές), Ντόρσεϊ 20 (5/6 τρίποντα, 5/5 βολές), Φαλ 4, Βεζένκοβ 17 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Λούντζης 8 (2/2 τρίποντα), Λαρεντζάκης 14 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές), Σλούκας 6 (1), Μάρτιν 2, Πρίντεζης 8 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Ζαν-Σαρλ 10 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι
Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ