Λάρισα-Περιστέρι 63-78: Διπλό... ποιότητας στο κλειστό της Νεάπολης

Λάρισα-Περιστέρι: Μια σπουδαία νίκη πήρε στο κλειστό της Νεάπολης το Περιστέρι με σκορ 63-78

Το ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να κάνουν γρήγορα το 7-0. Το Περιστέρι βρήκε αντίδραση και κατάφερε να περάσει μπροστά με 3/3 εύστοχες βολές του Πέτεγουεϊ. Από εκεί κι έπειτα το Περιστέρι δεν κοίταξε ποτέ πίσω με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 16-22.

Η δεύτερη περίοδος βρήκε τη Λάρισα να κυνηγάει στο σκορ και με συνέπεια στα σουτ να μειώνει μέχρι και στον πόντο με το τρίποντο του Ζάρα στο 15’ να κάνει το 25-26. Οι φιλοξενούμενοι άμεσα έτρεξαν ένα σερί 9-0 και πήραν πάλι μια απόσταση 10 πόντων 2΄πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι Χάντσον και Πέτεγουεϊ ήταν οι πρωταγωνιστές των τελευταίων λεπτών πριν τα αποδυτήρια με τον πρώτο να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων και δυο βολές και τον δεύτερο να προσθέτει 3 ακόμα πόντους με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα και 1 εύστοχη βολή για το 30-38.

Μετά το διάλειμμα η Λάρισα πάτησε γκάζι και κατάφερε να μειώσει με ένα επιμέρους σκορ 9-0 στο 39-40 με το τρίποντο του Καράμπελα. Ωστόσο, το Περιστέρι με μεγάλα καλάθια βρήκε και πάλι «λύσεις» στο παρκέ για το 48-54 πριν το τελευταίο δεκάλεπτο στη Λάρισα.

Στην καθοριστική τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Μανωλόπουλου «καθάρισαν» επί της ουσίας το παιχνίδι με τα πρώτο 4:30' να βρίσκουν το Περιστέρι στο +17 (55-72) και έφτασαν τελικά εύκολα στην τρίτη φετινή του νίκη σε έξι αγώνες χάρη στο νέο ξέσπασμα του ΜακΚρί που δεν είχε όρεξη για θρίλερ στην Νεάπολη.

Κορυφαίος για το Περιστέρι ήταν ακόμα μια φορά ο ΜακΚρί με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ο Χάντσον έκανε τα πάντα για τη νίκη της Λάρισας αλλά δεν στάθηκε αρκετός. Ο Αμερικανός σταμάτησε στους 20 πόντους και τις 3 ασίστ.

Πλέον η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έχει ρεκόρ 3-3 στο ελληνικό πρωτάθλημα, τους γηπεδούχους να «βυθίζονται» ακόμα περισσότερο, πέφτοντας στο 1-5.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 30-38, 48-54, 63-78

Πάσχα γεμάτο μπάλα με ντέρμπι Λίβερπουλ – Τότεναμ και Ρόμα - Γιουβέντους
Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων το φάιναλ φορ της Elite League
Ο Τζο Μπαίντεν θα τιμήσει την Κέιτι Λεντέκι με το Προεδρικό Μετάλλιο της Ελευθερίας