Περιστέρι - Λάρισα 80-56: Πήρε το rematch και την 6η θέση (videos+photos)

Το Περιστέρι επικράτησε 80-56 της Λάρισας και πήρε την 6η θέση στην Basket League

Επιβλητικό το Περιστέρι μετά τα πρώτα 16’ της επανάληψης της αναμέτρησης της 8ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League με αντίπαλο την Λάρισα Bread Factory, επικράτησε με 80-56 και τερματίζει στην 6η θέση της βαθμολογίας της ρέγκιουλαρ σίζον ανεξαρτήτως των αποτελεσμάτων της τελευταίας αγωνιστικής.

Οι «κυανοκίτρινοι» άρχισαν καλύτερα τον αγώνα (20-13 στο 8’) αλλά οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστές τους Ουέσλι – Λαμάρ Ουόσπαν, Ντέβον Ουάσινγκτον και Μπράξτον Χάγκινς, κάλυψαν την διαφορά και προηγήθηκαν με 32-27 στο 16’ και 33-29, 3’ και 54’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Σε εκείνο το σημείο, όμως, το Περιστέρι ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και με επιμέρους σκορ 10-2 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Τζόρνταν Φορντ, τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (39-35).

Το Περιστέρι άρχισε το δεύτερο μέρος από εκεί που τελείωσε το πρώτο και με σερί 16-0 με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Φορντ, ξέφυγε με διαφορά 20 πόντων (55-35) στο 26’.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-35, 63-44, 80-56.

Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)