Ιωνικός - Λάρισα 83-76: Δια χειρός Χουγκάζ, έκανε την ανατροπή και νίκησε

Ο Νίκος Χουγκάζ ήταν ασταμάτητος και ο Ιωνικός επικράτησε 83-76 της Λάρισας

Ακόμη ένα βήμα για την παραμονή του στην Α1 Ανδρών/Basket League έκανε ο Ιωνικός (7-11), ο οποίος με σπουδαία ανατροπή έφτασε στο τελικό 83-76 επί της Λάρισας, στο κλειστό της Νίκαιας, για την 18η αγωνιστική της Α1 Ανδρών/Basket League. Για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, η σημερινή ήταν η 13η ήττα, με την οποία παρέμειναν στην προτελευταία θέση της κατάταξης.

Με 4/6 τρίποντα, προσήλωση στην άμυνα και επιμέρους σκορ 16-1, ο Ιωνικός... προσπέρασε στην καθοριστική τέταρτη περίοδο, «καθαρίζοντας» τον αγώνα στα πρώτα έξι λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου και γράφοντας στο 36΄ το 74-64, με το οποίο «κλείδωσε» πρόωρα τη νίκη. Στον εναπομείναντα χρόνο, η Λάρισα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά τα πάντα είχαν κριθεί...

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Νίκος Χουγκάζ με 23 πόντους και 7/7 τρίποντα, ενώ από τη Λάρισα των 18 λαθών ξεχώρισε ο Μπράντον Ρας με 18.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 38-49, 58-63, 83-76