Άρης-Προμηθέας 94-83: Με υπογραφή ΝτεΚόζι!

Ο Άρης πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση επικράτησε (94-83) του Προμηθέα στο Αλεξάνδρειο

Με τον Κουίντον ΝτεΚόζι να είναι ο κυρίαρχος του παρκέ, ο Άρης έπαιξε καταπληκτικά στην επίθεση και πήρε μια μεγάλη νίκη (94-83) επί του Προμηθέα στο Αλεξάνδρειο.

Από την έναρξη του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο με τον Μίλαν Μιλόσεβιτς να δίνει λύσεις (21-11 στο 7’), την ίδια στιγμή που οι Πατρινοί έδειχναν να τα έχουν χαμένα καθώς έκαναν αβίαστα λάθη και ήταν άστοχοι από την περιφέρεια (1/6 τρίποντα) με συνέπεια το 29-17 στο τέλος του πρώτου 10λεπτου να είναι φυσιολογικό, καθώς οι παίκτες του Σάββα Καμπερίδη είχαν οκτώ πόντους στο ανοικτό γήπεδο!

Στην δεύτερη περίοδο ο Προμηθέας ανέβασε την πίεση στην άμυνα, σκόραρε με τους Χριστοδούλου, Αγκμπελέσε, Αγραβάνη και Ραντίσεβιτς και μείωσε σε… απόσταση αναπνοής (34-33 στο 15').

Μάλιστα, με καλάθη του Ραντίσεβιτς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν (36-37), αλλά στην συνέχεια ο Κουίντον ΝτεΚόζι ανέλαβε δράση (46-42 στο 20’).

Στην επανάληψη, με τους Κουζέλογλου-ΝτεΚόζι να αναλαμβάνουν τις περισσότερες πρωτοβουλίες ο Άρης διατήρησε μια… απόσταση (60-53 στο 27' και 62-53 στο 28’) από τον αντίπαλο του.

Οι φωνές του Μάκη Γιατρά έπιασαν τόπο, καθώς ο Προμηθέας αντέδρασε (67-64 στο 29’) με τον Δημήτρη Αγραβάνη, αλλά ο οίστρος του Κουζέλογλου έδωσε «ανάσες» στους γηπεδούχους (72-68 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο ο Χριστοδούλου με τον Μίλερ σκόραραν (76-75) για τον Προμηθέα, αλλά όταν ο ΝτεΚόζι «συνδέθηκε» με το καλάθι ο Άρης ξέφυγε, ο Σταμάτης με τρίποντο έκανε το 81-76 και ο Ντεκόζι έγραψε το 85-78 και το 88-78 «σφραγίζοντας» τη νίκη του Άρη που του επιτρέπει να έχει μεγάλες προσδοκίες για την συνέχεια…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Καλδίρης, Ταρενίδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-17, 46-42, 72-68, 94-83.